Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi o‘qituvchisi Matyoqubov Maqsadning “|Qovoq nav namunalarini sinash va yetishtirish texnologyasini “Aqliy xujum” metodi yordamida o’tish” mavzusida ilmiy-uslubiy seminari
Bugungi kunda Respublikamizning barcha joylarida qovoq urug‘lari faol ekilmoqda va har bir hududda o‘ziga xos usullardan foydalanilmoqda. Xususan, Andijon viloyatining Xo‘jaobod tumani Do‘stlik massividagi “Dilkushod agro lider” fermer xo‘jaligining 20 gektar maydoniga 120 ming tup oshqovoq ko‘chatlari yaratilib ekish ishlari tashkillashtirildi. Bu yerda aynan urug‘ qadash bilan emas, balki ko‘chatlar orqali qovoq ekish yo‘lga qo‘yilgan. Bunda 1 gektar maydonga 6 ming tup oshqovoq ko‘chatlari ekiladi, bir tup oshqovoq ko‘chatidan 20 kg hosil olinadi. Qovoq ekinidan mo‘l hosil olish uchun yuqori sifatli, nav jihatidan toza urug‘lar ekilishi kerak. Zararkunandalar va g‘umbaklaridan toza bo‘lgan bir yil saqlangan qovoq urug‘i eng yuqori hosil beradi. 4–5 yil saqlangan urug‘lar unuvchanlik xususiyatini yaxshi saqlasada, hosildorligi keskin kamayishi mumkin.

Scientific-methodological seminar of Matyokubov Maksad, teacher of the Department of Fruit and Vegetables of Urganch State University on the topic "Passing the technology of testing and growing pumpkin varieties using the "Brainstorming" method"
Today, pumpkin seeds are actively planted in all parts of our Republic, and unique methods are used in each region. In particular, 120,000 pumpkin seedlings were created and planted on 20 hectares of the "Dilkushod Agro Leader" farm in Dostlik Massif, Khojaabad District, Andijan Region. Here it is possible to plant pumpkins not by sowing seeds, but by seedlings. In this case, 6,000 pumpkin seedlings are planted on 1 hectare of land, 20 kg of harvest is obtained from one pumpkin seedling. In order to get a good harvest from the pumpkin crop, it is necessary to plant high-quality, pure seeds. Pumpkin seeds that have been stored for one year, free from pests and fungi, will give the highest yield. Although seeds stored for 4-5 years retain their fertility, their productivity may decrease sharply.