Rektor Astraxan davlat universiteti ilmiy markazlari bilan tanishdi
26-iyul kuni Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev  hamda Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Gʻ.Oʻrazboyevlar Astraxan davlat universiteti bo‘ylab sayohat qilishdi.
Xususan, universitet tarkibiga kiruvchi laboratoriyalar, ilmiy kutubxona, kasbiy oliy tarjimonlik maktabi va universitetning boshqa tuzilmalarida bo‘ldilar. Universitet sharoitlari bilan tanishuv davomida Astraxan davlat universitetining moddiy-texnik ta’minoti, kafedralarning rejalari va yutuqlari, ularning talabalar ta’lim-tarbiyasidagi ahamiyati haqida maʼlumotlarga ega boʻldilar.
Kasbiy oliy tarjimonlik maktabi vakillari tomonidan tarjimonlarni tayyorlash, sinxron tarjima markazi faoliyati, har yili talabalar va bitiruvchilarni amaliyotga hamda ishlashga qabul qiladigan rus va xorijiy hamkorlar haqida ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, kiberfizik tizimlar va metallga ishlov berish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot va ishlanmalar byurosi, logistika yechimlarini tadqiq qilish ilmiy-taʼlim markazi, “Kelajak oʻqituvchisi” markazida boʻldi. Kutubxona va nashriyot majmuasida "Quyi Volga arxeologiyasi" maktabi faoliyati doirasidagi ko'rgazmalar bilan tanishdilar.

Ректор ознакомился с научными центрами Астраханского государственного университета
26 июля ректор Ургенчского государственного университета Б. Абдуллаев и проректор по международному сотрудничеству Г. Оразбаев посетили Астраханский государственный университет.
В частности, они посетили лаборатории, научную библиотеку, профессиональную высшую переводческую школу и другие структуры университета. В ходе ознакомления с условиями вуза они получили информацию о материально - техническом обеспечении Астраханского государственного университета, планах и достижениях кафедр, их значении в обучении студентов.
Представители КВШП предоставили информацию о подготовке переводчиков, деятельности синхронного перевода, российских и зарубежных партнёрах, которые ежегодно принимают студентов и выпускников на практику и работу.
Также исследования и разработки киберфизических систем и технологий металлообработки, научно - образовательный центр исследования логистических решений и центр «Учитель будущего» . С выставками в рамках деятельности школы «Нижневолжская археология» ознакомились в библиотечно - издавательском комплексе .