✅️Universitet fakultetlarida faoliyat olib borayotgan kabinet mudirlari, laborant hamda uslubchi va dispetcherlar bilan profilaktik uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Bugun Korrupsiyaga qarshi kurash “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan ushbu uchrashuvda bo‘lim boshligʻi X.Shihova tomonidan xodimlarning faoliyatlarida yuz berishi mumkin bo‘lgan korrupsiyaviy xavf-xatarlar, ta’magirlik holatlari va tanish-bilishchiliklarni oldini olish borasida tushuntirish ishlari olib borildi. Ish jarayonlarida yig‘ilgan hujjatlardan shaxsiy maqsadlar uchun noqonuniy foydalanmaslik tushuntirildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining  “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonuni va qonunosti hujjatlari ijrosini ta'minlash borasidagi ishlar va amalga oshirilayotgan islohotlar haqida xodimlarga maʼlumotlar  berildi.  Korrupsion holatlarni oldini olish va bartaraf etish bo'yicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Tizimda sodir bo’lishi mumkin bo’lgan har xil korrupsion holatlar yoki manfaatlar to’qnashuvi yuzaga kelishi mumkin bo’lgan taqdirda bo’limga murojaat qilinishi tushuntirildi.

✅ В университетских факультетах состоялась профилактическая встреча с заведующими кафедрами, лабораторными ассистентами, методистами и диспетчерами.
На этой встрече, организованной отделом борьбы с коррупцией и мониторинга системы "Комплаенс-назор", руководитель отдела Х. Шихова объяснила возможные коррупционные риски, случаи кумовства и предотвращение непотизма в деятельности сотрудников. Также было подчеркнуто, что документы, собранные в процессе работы, не должны использоваться в личных целях.
Кроме того, сотрудникам была предоставлена информация о реализации Закона Республики Узбекистан "О борьбе с коррупцией" и других нормативных актов, а также о проводимых реформах. Были высказаны мнения о мерах по предотвращению и устранению коррупционных ситуаций.
Объяснили, что в случае возникновения коррупционных ситуаций или конфликта интересов в системе необходимо обращаться в отдел.