Oliy ta’lim va mahalla hamkorligi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi majlisining 2024-yil 26-iyundagi 15-son bayonnomasining  16 va 17-bandlarida belgilangan vazifalarning ijrosini ta’minlash bo‘yicha universitet tizimida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash yo‘nalishida olib borilayotgan ishlardan keng jamoatchilikni xabardor qilish maqsadida bugun Urganch davlat universiteti Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi tomonidan Urganch shahar “Ma’rifat” mahallasining faollari va nuroniylar ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda bo‘lim boshlig‘i X.Shixova oliygohda korrupsion holatlarni oldini olish borasida amalga oshirilayatogan ishlar to'g'risida ma'lumotlar berib, universitetda tahsil olayotgan yoshlarni vaqtini mazmunli o‘tkazish, o‘quv jarayonlarida akademik korrupsiya ko‘rinishlariga murosasiz bo‘lishga chorladi.

Higher Education and Community Cooperation
In order to inform the public about the ongoing work to ensure transparency and openness in the university system in line with the tasks set out in paragraphs 16 and 17 of the minutes of the National Council on the Fight Against Corruption of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, No. 15 dated June 26, 2024, today, a roundtable discussion was held by the Compliance Monitoring Department of Urgench State University on the topic of combating corruption. The event involved activists and elders of the "Ma'rifat" neighborhood in Urgench city.
During the event, the head of the department, X. Shikhova, provided information about the measures taken to prevent corruption in the university and called on students to use their time meaningfully and to be resolute in combating academic corruption in the educational process.