Joriy yilning 1-mart kuni 12:00 da Smart binoning 3-qavat  Ilmiy va uslubiy seminarlar xonasida Abu Rayxon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Tabiiy va qishloq xo‘jaligi fanlari fakulteti Biotexnologiya kafedrasida ilmiy-uslubiy seminar yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Ilmiy-uslubiy seminar yig'ilishida Sapayeva Munisa Norbekovna "Bakteriya va zamburug' ishtirokida biologik faol birikmаlаr biosintez usullari" mavzusida "3-7 metodi Aqliy hujum va Veer texnalogiyasi" kabi interfaol metodlaridan foydalanib amaliy va seminar mashg'ulotlar o'tish bo'yicha ma'ruza qildilar.

On March 1 of this year at 12:00 p.m., a scientific and methodological seminar was held at the Department of Biotechnology of the Faculty of Natural and Agricultural Sciences of Urganch State University named after Abu Raykhan Beruni in the 3rd floor Scientific and Methodological Seminar Room of the Smart Building.
At the meeting of the scientific and methodological seminar, Sapayeva Munisa Norbekovna gave a lecture on the topic "Methods of biosynthesis of biologically active compounds with the participation of bacteria and fungi" using interactive methods such as "3-7 method Brainstorming and Veer technology" and conducting practical and seminar training.