Xitoy Ijtimoiy Fanlar Akademiyasi instituti delegatsiyasi UrDUda boʻldi
Bugun, 16-aprel kuni  Xitoy Ijtimoiy Fanlar Akademiyasining Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha instituti direktori o‘rinbosari Li Chjenli boshchiligidagi delegatsiya Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif asnosida mehmonlar bilan oliygoh rektori v.v.b S.Xodjaniyazov, Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektori Gʻ.Oʻrazboyev, Tarix kafedrasi mudiri Oʻ.Abdullayev va boshqa tegishli mas’ullar ishtirokida rasmiy uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda oliygohning bugungi kundagi faoliyati, xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalari, xususan, Xitoyning hamkor universitetlari bilan birgalikda amalga oshirilayotgan turli loyihalar, almashinuv dasturlari hamda xalqaro seminarlar to’g’risida so’z yuritildi.
Muloqot davomida hamkorlik aloqalarini oʻrnatishga qaratilgan takliflar ilgari surildi. Birgalikda madaniyat, tarix va o‘zaro amaliy munosabatlar bo‘yicha xalqaro konferensiyalar tashkil etish, yozgi maktablar yoki qisqa muddatli ilmiy safarlarni ikki tashkilot doirasida tashkil etish takliflari bildirildi. Urganch davlat universitetida xitoylik talabalar tahsil olishi uchun qulay sharoitlar yaratish xususida muzokaralar olib borildi.

Делегация Института социальных наук Академии Китая посетила УрГУ
Сегодня, 16 апреля, делегация под руководством заместителя директора Института России, Восточной Европы и Центральной Азии Китайской академии социальных наук Ли Цзянли посетила Ургенчский государственный университет имени Абу Райхона Беруний. В ходе визита состоялась официальная встреча с участием ректора университета в.и.о. С.Ходжаниязова, проректора по международному сотрудничеству Г.Уразбойева, заведующего кафедрой истории О.Абдуллаева и других ответственных лиц университета.
На встрече обсуждалась текущая деятельность университета, сотрудничество с зарубежными высшими учебными заведениями, в частности с китайскими партнёрскими университетами, а также реализуемые совместно проекты, программы обмена и международные семинары.
В ходе общения были выдвинуты предложения, направленные на установление сотрудничества. Были предложены идеи по организации международных конференций, посвящённых культуре, истории и взаимным практическим отношениям, а также проведению летних школ или краткосрочных научных стажировок в рамках сотрудничества двух организаций. Также обсуждался вопрос создания благоприятных условий для обучения китайских студентов в Ургенчском государственном университете.