Xitoy Ijtimoiy Fanlar Akademiyasi instituti delegatsiyasi UrDUda boʻldi
Bugun, 16-aprel kuni  Xitoy Ijtimoiy Fanlar Akademiyasining Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha instituti direktori o‘rinbosari Li Chjenli boshchiligidagi delegatsiya Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif asnosida mehmonlar bilan oliygoh rektori v.v.b S.Xodjaniyazov, Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektori Gʻ.Oʻrazboyev, Tarix kafedrasi mudiri Oʻ.Abdullayev va boshqa tegishli mas’ullar ishtirokida rasmiy uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda oliygohning bugungi kundagi faoliyati, xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalari, xususan, Xitoyning hamkor universitetlari bilan birgalikda amalga oshirilayotgan turli loyihalar, almashinuv dasturlari hamda xalqaro seminarlar to’g’risida so’z yuritildi.
Muloqot davomida hamkorlik aloqalarini oʻrnatishga qaratilgan takliflar ilgari surildi. Birgalikda madaniyat, tarix va o‘zaro amaliy munosabatlar bo‘yicha xalqaro konferensiyalar tashkil etish, yozgi maktablar yoki qisqa muddatli ilmiy safarlarni ikki tashkilot doirasida tashkil etish takliflari bildirildi. Urganch davlat universitetida xitoylik talabalar tahsil olishi uchun qulay sharoitlar yaratish xususida muzokaralar olib borildi.

Delegation of the Institute of the Chinese Academy of Social Sciences visited UrSU
Today, April 16, a delegation led by Li Zhengli, Deputy Director of the Institute of Russian, Eastern European and Central Asian Studies, Chinese Academy of Social Sciences (CASS) visited Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni. During the visit, an official meeting was held with the guests in the presence of the acting rector of the university S.Khodjaniyazov, vice-rector for international cooperation G. Urazbayev, head of the Department of History O.Abdullayev and other relevant officials.
In the meeting, the current activities of the university, cooperation with foreign higher education institutions, in particular, various projects, exchange programs and international seminars being implemented jointly with partner universities in China were discussed.
During the conversation, proposals were put forward to establish cooperation. Proposals were made to jointly organize international conferences on culture, history, and practical relations, as well as to organize summer schools or short-term scientific trips within the framework of the two organizations. Negotiations were held on creating favorable conditions for Chinese students to study at Urgench State University.