Joriy yilning 24-may kunidan e'tiboran (24-31-may) Ozarbayjon Respublikasi poytaxti Boku shahrida an’anaviy “Turk dunyosi adabiyot va kitob” festivali bo‘lib o‘tmoqda. Unda Filologiya va san'at fakulteti o'qituvchisi, O‘zbekiston Respublikasi nomidan “Tamaddun nuri” jurnali bosh muharriri, O‘zbekiston va Qoraqalpog‘iston yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoira, Qoraqalpog‘istonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist Munavvara Qurbonboyeva ham ishtirok etmoqda. Xususan, tadbirlar doirasidagi kitob taqdimotlari, ijodiy uchrashuvlar, ilmiy anjumanlarda Ozarbayjon, O‘zbekiston, Qizg‘iziston, Qozog‘iston, Turkiya, Turkmaniston, Mojoriston, Shimoliy Kipr Turk Respublikasidan kelgan yozuvchi, shoir, olim, tarjimon, san’at va ilm-fan sohasi vakillari ishtirok etmoqda.
Turkiy xalqlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlash, san’at, ilm-fan va ta’lim sohalaridagi yutuqlari hamda hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun Munavvara Qurbonboyeva TurkSOY medali bilan taqdirlandi.
Filologiya va san'at fakulteti jamoasi nomidan Munavvara Qo‘ziboyevnani turkiy dunyodagi yuksak mukofotlardan biri TurkSOY medali sohibasi bo‘lganligi bilan samimiy muborakbod etib, kelgusidagi ilmiy, ijodiy ishlariga yuksak muvaffaqiyatlar tilaymiz!

Достижения наших профессоров и преподавателей на международном фестивале
С 24 мая текущего года (с 24 по 31 мая) в столице Азербайджанской Республики городе Баку проходит традиционный фестиваль «Литература и книга тюркского мира». В мероприятии также принимает участие преподаватель факультета филологии и искусств, главный редактор журнала «Тамаддун нури» от Республики Узбекистан, член Союза писателей Узбекистана и Каракалпакстанапоэт, заслуженный журналист Каракалпакстана Мунаввара Курбанбаева. В частности, в рамках мероприятий в презентациях книг, творческих встречах и научных конференциях принимают участие писатели, поэты, ученые, переводчики, представители искусства и науки из Азербайджана, Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана, Турции, Туркменистана, Венгрии и Турецкой Республики Северного Кипра.
Мунаввара Курбанбаева награждена медалью ТюркСОЙ за вклад в укрепление культурных связей между тюркскими народами, достижения в области искусства, науки и образования, развитие сотрудничества.
От имени коллектива факультета филологии и искусств искренне поздравляем Мунаввару Козибаевну с награждением медалью ТюркСОЙ – одной из высших наград тюркского мира – и желаем ей больших успехов в дальнейшей научной и творческой деятельности!