Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetining talaba-yoshlari yozgi ta’til davrini mazmunli va samarali o‘tkazish maqsadida Xorazm viloyatining turli hududlaridagi oromgohlarda haq to‘lanadigan amaliyotda faol ishtirok etishmoqda.
Jumladan, hozirda Yangibozor tumanidagi “Al-Xorazmiy”, Urganch tumanidagi “Urganch”, Xonqa tumanidagi “Jayhun quyoshi”, Xiva tumanidagi “Xiva gulshani” hamda Qo‘shko‘pir tumanidagi “Humo” oromgohlarida 37 nafar  talaba tarbiyachi, yetakchi, sport murabbiysi, musiqa rahbari hamda oshxona xodimi lavozimlarida faoliyat yuritib kelmoqda.
Mazkur amaliyot nafaqat talabalarning kasbiy ko‘nikmalarini mustahkamlash, balki ularning ijtimoiy hayotga faol integratsiyalashuvi, bolalar bilan ishlash madaniyatini o‘zlashtirishida ham muhim ahamiyat kasb etmoqda. Oromgohlarda yaratilgan sharoitlar, talabalarning tashabbuskorligi va mas’uliyat bilan yondashuvi ularning mehnat faoliyatida yuqori samaradorlikni ta’minlamoqda.
Urganch davlat universiteti doimo talabalarning nazariy bilimlarini amaliy tajriba bilan uyg‘unlashtirish, ularni har tomonlama yetuk va mas’uliyatli mutaxassis etib tayyorlashga alohida e’tibor qaratadi.

Студенты Ургенчского государственного университета на оплачиваемой практике в летних лагерях
С целью провести летние каникулы содержательно и продуктивно, студенты Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни активно участвуют в оплачиваемой практике в различных летних лагерях Хорезмской области.
В частности, в настоящее время 37 студентов работают в качестве воспитателей, вожатых, спортивных тренеров, музыкальных руководителей и сотрудников кухни в лагерях «Аль-Хорезми» (Янгибазарский район), «Урганч» (Ургенчский район), «Солнце Джейхуна» (Ханкинский район), «Цветущий Хива» (Хивинский район) и «Хумо» (Кушкупырский район).
Эта практика имеет важное значение не только для укрепления профессиональных навыков студентов, но и для их активной интеграции в общественную жизнь, а также овладения культурой работы с детьми. Условия, созданные в лагерях, инициативность и ответственное отношение студентов обеспечивают высокую эффективность их труда.
Ургенчский государственный университет всегда уделяет особое внимание сочетанию теоретических знаний студентов с практическим опытом, стремясь подготовить их как всесторонне развитых и ответственных специалистов.