Aziz yurtdoshlar, qadrli ustoz va murabbiylar!
Yurtimizda har yili “1-oktabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” sifatida keng nishonlanadi. Bu sana o‘qituvchi kasbini ulug‘lash, ularning jamiyat hayotidagi beqiyos xizmatlarini e’tirof etish va munosib qadrlashning yorqin ifodasidir. Zero, yosh avlodni barkamol inson etib voyaga yetkazish, ularni ma’rifat va bilim sari yetaklash — xalqimizning asrlar davomida qadrlab kelgan ulug‘ fazilatlaridan biridir.
Fidoyi ustozlarimiz nafaqat bilim beribgina qolmay, balki yoshlarning qalbiga mehr-oqibat, insoniylik, vatanparvarlik, ezgu fazilatlarni ham singdirib boradi. Bugun turli sohalarda yutuqlarga erishib kelayotgan o‘g‘il-qizlarimizning har bir muvaffaqiyatida Sizlarning sabr-toqatingiz, mehnatingiz, mehringiz mujassam.
Darhaqiqat, ustoz siymosida biz ertangi kunimizni — yurtimiz ravnaqi uchun xizmat qiladigan ma’rifatli, maqsadli va fidoyi yoshlarni ko‘ramiz. Shu bois Sizlarning sharafli kasbingizni qancha e’zozlasak ham arziydi.
Shu o‘rinda, Urganch davlat universitetining barcha qadrli professor-o‘qituvchilari, muhtaram ustozlari, Sizlarni chin qalbimdan kasb bayramingiz bilan samimiy tabriklab, faoliyatingizda ulkan zafarlar, hayotingizda esa sog‘liq, farovonlik va tinchlik tilab qolaman.

Дорогие соотечественники, уважаемые учителя и наставники!
В нашей стране ежегодно широко отмечается 1 октября – День учителя и наставника. Этот день является ярким выражением уважения к профессии учителя, признания их неоценимого вклада в жизнь общества и достойной оценки их труда. Ведь воспитать гармонично развитую личность, направить молодое поколение к знаниям и просвещению – это одна из величайших добродетелей, которую наш народ ценит на протяжении веков.
Наши самоотверженные учителя не только передают знания, но и прививают молодёжи доброту, человечность, патриотизм и благородные качества. В каждом достижении наших юношей и девушек, добившихся успехов в различных сферах, заключены ваше терпение, труд и любовь.
Действительно, в образе учителя мы видим наше будущее — просвещённых, целеустремлённых и преданных своей родине молодых людей, которые будут служить процветанию нашей страны. Поэтому, как бы мы ни чествовали ваш благородный труд, этого всегда будет недостаточно.
В этой связи искренне поздравляю всех уважаемых профессоров и преподавателей Ургенчского государственного университета с профессиональным праздником. Желаю вам больших успехов в вашей деятельности, здоровья, благополучия и мирного неба над головой.