Bugun Urganch davlat universitetida “Bir makon – bir yo‘l: Barqaror yashil iqtisodiyot, mintaqaviy rivojlanish, ta’lim va madaniy meros” mavzusida o'tkazilayotgan xalqaro konferensiya ochilish marosimidan so'ng, o'z faoliyatini plenar yig'ilishlar tarzida davom ettirdi.
Unda O‘zbekiston Milliy universiteti professori,  akademik Anatoliy Sagdullayev, ISFT - Xalqaro moliya texnologiyalari instituti rektori maslahatchisi, siyosiy fanlar doktori, professor Narzulla Jo‘rayev, Alfraganus universiteti rektori, Dr. Azizbek Ismoilov, Turkiyaning  Aksaray universiteti rektori, professor, Dr. Alpay Aribas va boshqa  yurtimiz va xorijning ko'plab tarixchi olimlari ma'ruza qilishdi.
Ma'ruzalar barqaror rivojlanishning turli yo‘nalishlarini qamrab olib, yashil iqtisodiyot, mintaqaviy taraqqiyot, ta’lim va madaniy meros kabi asosiy sohalarda dolzarb muammolar va ularning zamonaviy yechimlari muhokama qilindi.

Today, after the opening ceremony of the international conference held at Urgench State University on the topic “One Belt – One Road: Sustainable Green Economy, Regional Development, Education, and Cultural Heritage,” the conference continued with plenary sessions.
At the sessions, Professor Anatoliy Sagdullayev from the National University of Uzbekistan, Advisor to the Rector of ISFT – International Institute of Financial Technologies, Doctor of Political Sciences, Professor Narzulla Jo’rayev, Rector of Alfraganus University Dr. Azizbek Ismoilov, Rector of Aksaray University (Turkey), Professor Dr. Alpay Aribas, and many other historians from our country and abroad delivered their presentations.
The presentations covered various aspects of sustainable development, discussing urgent issues and modern solutions in key areas such as the green economy, regional progress, education, and cultural heritage.