Turkiyaning Aksaray universiteti va Urganch davlat universiteti o‘rtasida Memorandum imzolandi
Bugun ilmiy hamkorlik va ta’limiy aloqalar doirasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti hamda Turkiya Respublikasining Aksaray universiteti o‘rtasida o‘zaro anglashuv Memorandumi imzolandi.
Mazkur rasmiy hujjat Aksaray universiteti rektori, professor, Dr. Alpay Aribas hamda Urganch davlat universiteti Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori G‘ayat O‘razboyevlar tomonidan imzolandi.
Mazkur hujjat ikki oliy ta’lim muassasasining uzoq muddatli strategik hamkorlikka yo‘naltirilgan ezgu maqsadidir. Memorandum doirasida professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar, ta’lim dasturlarini rivojlantirish, xalqaro loyihalarda birgalikda ishtirok etish kabi qator yo‘nalishlarda hamkorlikni kuchaytirish rejalashtirilmoqda.
Shubhasiz, bu hamkorlik nafaqat ikki universitet ilmiy jamoasiga, balki butun mintaqaviy ta’lim va ilm-fan taraqqiyotiga yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.
Mazkur memorandum ta’limdagi innovatsiyalar, ilmiy salohiyatni oshirish va yosh avlodni global bilimlar maydoniga tayyorlashda muhim poydevor bo‘lib xizmat qiladi.

Подписан Меморандум между Университетом Акшарай (Турция) и Ургенчским государственным университетом
Сегодня в рамках научного сотрудничества и образовательных связей был подписан Меморандум о взаимопонимании между Ургенчским государственным университетом имени Абу Райхона Беруни и Университетом Акшарай Турецкой Республики.
Этот официальный документ был подписан ректором Университета Акшарай, профессором доктором Альпаем Арибасом, и проректором Ургенчского государственного университета по международному сотрудничеству Гаятом Оразбоевым.
Данный меморандум является благородной целью, направленной на долгосрочное стратегическое сотрудничество между двумя высшими учебными заведениями. В рамках меморандума планируется укрепление сотрудничества в таких направлениях, как обмен преподавателями и студентами, совместные научные исследования, развитие образовательных программ и совместное участие в международных проектах.
Несомненно, это сотрудничество откроет новые возможности не только для научных коллективов двух университетов, но и для развития регионального образования и науки в целом. Меморандум станет важной основой для инноваций в образовании, повышения научного потенциала и подготовки молодого поколения к глобальному пространству знаний.