Turkiyaning Aksaray universiteti va Urganch davlat universiteti o‘rtasida Memorandum imzolandi
Bugun ilmiy hamkorlik va ta’limiy aloqalar doirasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti hamda Turkiya Respublikasining Aksaray universiteti o‘rtasida o‘zaro anglashuv Memorandumi imzolandi.
Mazkur rasmiy hujjat Aksaray universiteti rektori, professor, Dr. Alpay Aribas hamda Urganch davlat universiteti Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori G‘ayat O‘razboyevlar tomonidan imzolandi.
Mazkur hujjat ikki oliy ta’lim muassasasining uzoq muddatli strategik hamkorlikka yo‘naltirilgan ezgu maqsadidir. Memorandum doirasida professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar, ta’lim dasturlarini rivojlantirish, xalqaro loyihalarda birgalikda ishtirok etish kabi qator yo‘nalishlarda hamkorlikni kuchaytirish rejalashtirilmoqda.
Shubhasiz, bu hamkorlik nafaqat ikki universitet ilmiy jamoasiga, balki butun mintaqaviy ta’lim va ilm-fan taraqqiyotiga yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.
Mazkur memorandum ta’limdagi innovatsiyalar, ilmiy salohiyatni oshirish va yosh avlodni global bilimlar maydoniga tayyorlashda muhim poydevor bo‘lib xizmat qiladi.

Memorandum Signed Between Aksaray University of Turkey and Urgench State University
Today, within the framework of scientific cooperation and educational relations, a Memorandum of Understanding was signed between Urgench State University named after Abu Rayhan Beruni and Aksaray University of the Republic of Turkey.
This official document was signed by Professor Dr. Alpay Aribas, Rector of Aksaray University, and Gayat Orazboyev, Vice-Rector for International Cooperation of Urgench State University.
The memorandum represents a noble goal aimed at long-term strategic cooperation between the two higher education institutions. Within the framework of this memorandum, it is planned to strengthen cooperation in various areas such as faculty and student exchanges, joint scientific research, development of educational programs, and joint participation in international projects.
Undoubtedly, this cooperation will open new opportunities not only for the academic communities of the two universities but also for the advancement of regional education and science. This memorandum will serve as an important foundation for innovations in education, enhancing scientific potential, and preparing the younger generation for the global knowledge arena.