UrDUda “Xalqaro qizlar kuni” – ezgulik va ilhom bayrami sifatida nishonlandi
10-oktabr sanasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Xotin-qizlar maslahat kengashi tashabbusi bilan “Dunyoni tinchlik va ezgulikka ilhomlantiramiz!” shiori ostida “Xalqaro qizlar kuni”ga bag‘ishlangan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi. Tadbirda universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, talaba-qizlar hamda mehmonlar ishtirok etishdi.
Dastlab UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev va Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi N.Atajonova, shuningdek, Turkiyaning nufuzli Çanakkale Onsekiz Mart universitetidan tashrif buyurgan professor Minara Guliyeva so‘zga chiqib, barcha talaba-qizlarni bayram bilan samimiy tabriklab, ularning ilm-fan, madaniyat va ijtimoiy hayotdagi faolligini alohida ta’kidlab o‘tishdi.
Shundan so‘ng, badiiy qismga navbat berildi. Tadbirning badiiy qismida Filologiya va san’at fakultetining iqtidorli talabalari tomonidan kuy-qo‘shiqlar, sahna ko‘rinishlari va she’riy chiqishlar namoyish etildi. Shuningdek, “Jayxun” orkestr jamoasining jo‘shqin chiqishlari tadbirga bayramona ruh bag‘ishladi.
Bayramning eng diqqatga sazovor qismi esa milliy qadriyatlarni targ‘ib etuvchi milliy liboslar namoyishi bo‘ldi. Talaba-qizlar o‘z ijodlari va didi bilan yaratilgan liboslarni namoyish etib, sahnani rang-baranglik va milliylik ruhi bilan to‘ldirishdi.
Ushbu tadbir nafaqat bayramona kayfiyat, balki yosh avlodni ezgulikka, mehnatsevarlikka va ijodkorlikka chorlovchi chinakam ilhom manbai bo‘ldi.

В УрДУ Международный день девочек отпраздновали как праздник доброты и вдохновения
10 октября в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни по инициативе Совета женщин состоялось праздничное мероприятие, посвящённое «Международному дню девочек» под девизом: «Вдохновляем мир на мир и доброту!». В мероприятии приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав, студентки и приглашённые гости.
Сначала с поздравительной речью выступили первый проректор УрДУ Д. Ибадуллаев, председатель Совета женщин Н. Атажанова, а также профессор Минарa Гулиева из престижного турецкого университета Чанаккале Онсекиз Март. Они сердечно поздравили всех студенток с праздником и особо отметили их активное участие в науке, культуре и общественной жизни.
Затем началась художественная часть мероприятия. Талантливые студенты факультета филологии и искусства представили музыкальные номера, театральные постановки и поэтические выступления. Выступление оркестра «Жайхун» придало мероприятию праздничную атмосферу.
Особое внимание привлёк показ национальных костюмов, пропагандирующих культурные ценности. Студентки представили наряды, созданные собственноручно с творческим подходом, наполнив сцену духом национальной самобытности и яркими красками.
Это мероприятие стало не только источником праздничного настроения, но и настоящим источником вдохновения, призывающим молодое поколение к добру, трудолюбию и творчеству.