Nufuzli QS Quacquarelli Symonds agentligi tomonidan eʼlon qilingan QS Asia University Rankings 2026 ro‘yxatiga O‘zbekistonning 22 ta oliy taʼlim muassasasi kiritildi: https://www.topuniversities.com/asia-university-rankings?countries=uz
Respublikamizning ushbu oliygohlari orasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti ham mazkur ro‘yxatda 9-o‘rinni egallab, 632-reyting ko‘rsatkichini qayd etdi: https://gov.uz/oz/edu/news/view/99595
Bu natija — mamlakatimizda oliy taʼlim tizimini modernizatsiya qilish, ilmiy salohiyatni oshirish va xalqaro hamkorlikni kengaytirish yo‘lidagi islohotlarning yuksak samarasi hisoblanadi.
Maʼlumot uchun: reytingda Osiyoning 25 ta mamlakat va hududidan 1500 dan ortiq universitet baholangan bo‘lib, ularning 557 tasi ilk bor ro‘yxatga kiritilgan. Baholashda ilmiy salohiyat, xalqaro nufuz, bitiruvchilarning bandlik darajasi, o‘quv jarayonining sifati va xalqaro hamkorlik faoliyati kabi mezonlar asos qilib olingan.

Хорошая новость! Ургенчский государственный университет вошёл в число лучших университетов Азии!
Среди университетов нашей республики Ургенчский государственный университет имени Абу Райхана Беруни занял 9-е место и получил рейтинговый показатель 632: https://gov.uz/oz/edu/news/view/99595
Этот результат является ярким свидетельством успешных реформ, направленных на модернизацию системы высшего образования, повышение научного потенциала и расширение международного сотрудничества в нашей стране.
Для справки: в рейтинге оценивались более 1500 университетов из 25 стран и регионов Азии, из которых 557 были включены в список впервые.
Оценка проводилась по таким критериям, как научный потенциал, международный авторитет, трудоустройство выпускников, качество учебного процесса и активность международного сотрудничества.
Ургенчский государственный университет — это престижное учебное заведение, признанное не только в нашем регионе, но и на уровне всей Азии!