2025-yil 19–24 may kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan “Mirzo Ulug‘bek vorislari” respublika ko‘rik-tanlovida Urganch davlat universiteti Fizika kafedrasi 2-bosqich talabasi Eshimetova Shahnoza faol ishtirok etdi.
Mazkur tanlov O‘zbekiston Respublikasi yoshlarini ilm-fan, innovatsiya va texnologiyalar sohalarida yangi g‘oyalar yaratishga undash, ularning ilmiy salohiyatini rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan nufuzli musobaqalardan biridir.
Eshimetova Shahnoza tanlovda “ElectroPure” nomli innovatsion loyihasi bilan qatnashib, energiya tejamkor texnologiyalarni amaliy hayotga tatbiq etish yo‘nalishida yuqori natijalarga erishdi.
Shahnozaning bu yutug‘i uning ilm-fanga bo‘lgan chuqur qiziqishi, ekologik muammolarga e’tiborli yondashuvi hamda ijodiy va innovatsion fikrlash qobiliyatining yorqin ifodasidir. U o‘z ilmiy izlanishlari orqali yoshlar orasida fan va texnologiyaga bo‘lgan qiziqishni oshirishga munosib hissa qo‘shmoqda.

Urgench State University Student Successfully Participated in the “Mirzo Ulugbek’s Successors” National Competition
From May 19 to 24, 2025, the “Mirzo Ulugbek’s Successors” national competition was held in Tashkent, where Shahnoza Eshimetova, a 2nd-year student of the Department of Physics at Urgench State University, took an active part.
This prestigious competition aims to encourage young people in Uzbekistan to generate new ideas in science, innovation, and technology, as well as to develop their scientific potential.
At the event, Shahnoza Eshimetova presented her innovative project titled “ElectroPure”, which focuses on the practical implementation of energy-efficient technologies.
Her achievement reflects her strong passion for science, her awareness of environmental issues, and her creative and innovative mindset. Through her scientific and creative endeavors, she continues to inspire greater interest in science and technology among young people.