Urganch davlat universiteti talabasi “Mirzo Ulug‘bek vorislari” respublika tanlovida g‘oliblikni qo‘lga kiritdi
2024-yil 19–24 may kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan “Mirzo Ulug‘bek vorislari” respublika ko‘rik-tanlovida Urganch davlat universiteti Fizika kafedrasi 3-bosqich talabasi Doniyor Ismoilov faol ishtirok etdi.
Mazkur tanlov O‘zbekiston Respublikasi yoshlarini ilm-fan, innovatsiya va texnologiya sohalarida yangi g‘oyalar yaratishga undash, ularning ilmiy salohiyatini rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan nufuzli musobaqalardan biridir.
Doniyor Ismoilov tanlovda “Quyosh nuri bilan binolarni yoritish” nomli innovatsion loyihasi bilan ishtirok etib, energiya tejamkor texnologiyalarni amaliy hayotga tatbiq etish yo‘nalishida yuqori natijalarga erishdi. Loyiha respublika bosqichida g‘olib deb topildi va u bazaviy hisoblash miqdorining 20 baravari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlandi.
Doniyorning bu yutug‘i uning ilm-fanga bo‘lgan qiziqishi, ekologik muammolarga e’tiborli yondashuvi hamda ijodiy va innovatsion fikrlash qobiliyatining yorqin ifodasidir. U ilmiy-ijodiy izlanishlari orqali yoshlar orasida fan va texnologiyaga bo‘lgan qiziqishni oshirishga o‘z hissasini qo‘shmoqda.

Студент Ургенчского государственного университета стал победителем республиканского конкурса «Потомки Мирзо Улугбека»
С 19 по 24 мая 2024 года в городе Ташкент прошёл республиканский конкурс «Потомки Мирзо Улугбека», в котором активное участие принял студент 3-го курса кафедры физики Ургенчского государственного университета Дониёр Исмоилов.
Этот конкурс является одним из престижных мероприятий, направленных на стимулирование молодёжи Узбекистана к созданию новых идей в области науки, инноваций и технологий, а также на развитие их научного потенциала.
Дониёр Исмоилов представил инновационный проект под названием «Освещение зданий солнечным светом», в рамках которого предложил эффективные решения по внедрению энергосберегающих технологий в практическую жизнь. Проект был признан победителем республиканского этапа, а автор награждён денежной премией в размере 20-кратного базового расчётного показателя.
Это достижение стало отражением глубокого интереса Дониёра к науке, его внимательного отношения к экологическим вопросам, а также способности к творческому и инновационному мышлению. Своей исследовательской деятельностью он способствует развитию интереса молодёжи к науке и технологиям.