Yoshlar masalalari, ma’naviy va ma’rifiy ishlar yuzasidan tahliliy yig‘ilish o‘tkazildi
10-noyabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy faoliyatni yanada samarali yo‘lga qo‘yish yuzasidan dekan o‘rinbosarlari, tegishli bo‘lim boshliqlari  hamda tyutorlar ishtirokida kengaytirilgan tahliliy yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda universitet Birinchi prorektori D.Ibadullayev, rektor maslahatchisi A.Shakarov, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i Sh.Allaberganov, oliygoh profilaktika inspektori M.Bobojonovlar tomonidan bir qator muhim masalalar atroflicha muhokama qilindi.
Xususan, yoshlarni boʻsh vaqtini mazmunli oʻtkazish borasida tashkil etilayotgan ma’naviy-ma’rifiy jarayonlarning samaradorligi, universitetda “Odob-axloq kodeksi”ga rioya qilinishi masalalari, mavjud muammolar va ularning yechimlari yuzasidan fikr almashildi.
Kuz-qish mavsumida talabalar yashayotgan ijara xonadonlari va talabalar turar joylarini muntazam ravishda nazorat qilib borish, ularning yashash sharoitlari, xavfsizligi va tartib-intizomi ustidan doimiy monitoring o‘rnatish bo‘yicha koʻrsatmalar berildi.
Yakunda barcha mas’ullarga yoshlar bilan ishlashda faollikni oshirish, ularga e’tibor bilan yondashish, har bir talaba taqdiri uchun mas’uliyat hissi bilan ishlash lozimligi haqida topshiriq va tavsiyalar berildi.

Проведено аналитическое совещание по вопросам молодёжи, духовной и просветительской деятельности
10 ноября в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни состоялось расширенное аналитическое совещание с участием заместителей деканов, руководителей соответствующих отделов и тьюторов, посвящённое вопросам молодёжи, а также повышению эффективности духовно-просветительской деятельности.
На собрании Первый проректор университета Д. Ибадуллаев, советник ректора А. Шакаров, начальник отдела по работе с молодёжью, духовности и просвещению Ш. Аллаберганов, а также профилактический инспектор вуза М. Бобожонов всесторонне обсудили ряд важных вопросов.
В частности, были рассмотрены эффективность проводимых духовно-просветительских мероприятий, направленных на содержательное проведение свободного времени молодёжи, соблюдение «Кодекса этики и поведения» в университете, существующие проблемы и пути их решения.
Были даны указания по регулярному контролю за арендованными квартирами и студенческими общежитиями в осенне-зимний период, а также по установлению постоянного мониторинга условий проживания, безопасности и дисциплины студентов.
В заключение всем ответственным лицам были даны поручения и рекомендации активизировать работу с молодёжью, проявлять к ним внимание и подходить к каждому студенту с чувством ответственности за его судьбу.