UrDUda ozarbayjonlik olima talabalarga dars mashg‘ulotlari olib bormoqda
Joriy yilning 6-noyabridan 20-dekabriga qadar Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Ozarbayjon Milliy Fanlar Akademiyasi Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i,  Folklor instituti katta ilmiy xodimi, f.f.n., dotsent Ibrahimova Aynur Aydin qizi oliygohning O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi 4-kurs talabalariga  “O‘zbek va ozarbayjon folklor aloqalari” fanidan dars mashg‘ulotlarini olib bormoqda.
Bugun mehmonni Filologiya va san’at fakulteti dekani D.G‘ayipov boshchiligida universitet rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov qabul qildi. Uchrashuv chog‘ida ikki tomonlama ilmiy hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, xususan, folklorshunoslik yo‘nalishida qo‘shma tadqiqotlar, innovatsion yondashuvlar hamda professor-o‘qituvchilarning tajriba almashinuvi masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida mehmon universitetdagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashib, o‘zbek va ozarbayjon xalqlarini bog‘lab turgan tarixiy-madaniy rishtalarni mustahkamlash yo‘lidagi bunday tashabbuslarning ahamiyatini alohida e’tirof etdi.

В УрГУ азербайджанская учёная проводит занятия для студентов
С 6 ноября по 20 декабря текущего года в Университете Ургенча имени Абу Райхана Беруни проходит преподавание для студентов, которое ведет ученый из Азербайджана. Руководитель отдела международных связей Национальной академии наук Азербайджана, старший научный сотрудник Института фольклора, кандидат филологических наук, доцент Айгюн Айдын кызы Ибрахимова проводит занятия по предмету «Фольклорные связи между Узбекистаном и Азербайджаном» для студентов 4 курса кафедры узбекского языка и литературы.
Сегодня гостя принял ректор университета и.о., С. Ходжаниязов, вместе с деканом факультета филологии и искусств Д. Гайиповым. В ходе встречи обсуждались текущее состояние и перспективы двустороннего научного сотрудничества, в частности совместные исследования в области фольклористики, инновационные подходы, а также обмен опытом между профессорами и преподавателями.
В завершение встречи гость поделилась своими впечатлениями о университете и особо подчеркнула важность подобных инициатив для укрепления историко-культурных связей между узбекским и азербайджанским народами.