Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Texnika fakulteti Geodeziya, kartografiya va kadastr kafedrasi professori, geografiya fanlari doktori (DSc) Mirmaxmudov Erkin Rahimjanovich hamda kafedra o‘qituvchilari Xamrayev Ergash va Adambayev Alisher rahbarligida doktorantlar va magistrantlar ishtirokida Toshsaqa kanali bo‘yi hududida geodezik o‘lchash ishlari amalga oshirildi.
Dala tadqiqotlari davomida kanal qirg‘og‘i bo‘ylab geometrik nivelirlash ishlari olib borildi, shuningdek, kanal tubining relyef xususiyatlari aniqlanib, zarur geodezik o‘lchov natijalari to‘plandi.
Mazkur dala mashg‘ulotlari doktorantlar va magistrantlarning amaliy bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash, zamonaviy geodezik o‘lchash usullarini chuqur o‘zlashtirish hamda ilmiy-tadqiqot faoliyatini yanada rivojlantirishga xizmat qildi.

Под руководством профессора Э. Р. Мирмахмудова, доктора географических наук (DSc), при содействии преподавателей кафедры Эргаша Хамраева и Алишера Адамбаева, аспиранты и магистранты кафедры геодезии, картографии и кадастра Технического факультета Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни провели геодезические работы вдоль канала Тошсака.
В ходе полевых исследований была выполнена геометрическая нивелировка вдоль берегов канала, а также определены рельефные характеристики его дна, собраны все необходимые геодезические данные.
Данные полевые работы способствовали укреплению практических навыков аспирантов и магистрантов, углубленному освоению современных методов геодезических измерений и дальнейшему развитию их научно-исследовательской компетенции.