Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida oʼtkazilgan Ilmiy kengashning 5-majlisida kun tartibidan o‘rin olgan quyidagi masalalar yuzasidan mas’ullarning axborot hamda hisobotlari tinglandi:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga va o‘zbek xalqiga Murojaatnomasining qisqacha mazmun-mohiyati to‘g‘risida (axborot);
Universitet Raqamli texnologiyalar markazining 2025-yildagi faoliyati to‘g‘risida (hisobot);
Universitetda xalqaro aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar  to‘g‘risida (axborot);
2025-yilda “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunning universitetdagi ijrosi  to‘g‘risida (axborot);
Kimyoviy texnologiyalar fakultetida  bitiruvchilar va talabalar bandligini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida (axborot).

Today, the 5th meeting of the Academic Council was held at Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni, during which information and reports from responsible officials were heard on the following issues included in the agenda:
A brief overview and significance of the Address of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, to the Oliy Majlis and the Uzbek people (information);
A report on the activities of the University’s Digital Technologies Center in 2025;
Information on the work being carried out to develop international relations at the university;
Information on the implementation at the university in 2025 of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Appeals of Individuals and Legal Entities”;
Information on the work being carried out at the Faculty of Chemical Technologies to ensure employment of graduates and students.
In addition, various other issues were thoroughly discussed by the Council, and elections were conducted.