Ta’lim tashkilotlarini davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish tartiblariga bag‘ishlangan seminar-trening bo‘lib o‘tdi
Bugun, 27-yanvar kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi tomonidan Xorazm viloyatidagi barcha davlat va nodavlat oliy ta’lim muassasalari mas’ullari ishtirokida ta’lim tashkilotlarini davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish tartiblariga bag‘ishlangan seminar-trening tashkil etildi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi bosh eksperti R.Ro‘zmetov tomonidan oliy ta’lim tashkilotlarini baholash mezonlari, akkreditatsiya jarayonining huquqiy asoslari, ariza berish muddatlari, talab etiladigan hujjatlar,ichki va tashqi baholash tartiblari, shuningdek, ta’lim sifati va boshqaruv samaradorligini oshirishga doir dolzarb masalalar yuzasidan batafsil tushuntirishlar berildi.
Taqdimot jarayonida oliy ta’lim muassasalarining faoliyatini baholashda e’tibor qaratiladigan asosiy ko‘rsatkichlar, hujjatlar bilan ishlash tartibi hamda sifatni ta’minlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha atroflicha ma’lumotlar taqdim etildi.

A seminar-training session dedicated to the procedures for state accreditation of educational institutions was held
Today, January 27, a seminar-training session devoted to the procedures for state accreditation of educational institutions was organized at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni by the National Agency for Education Quality Assurance under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, with the participation of responsible representatives of all public and private higher education institutions of Khorezm region.
During the seminar, R.Ruzmetov, Chief Expert of the National Agency for Education Quality Assurance under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, provided detailed explanations on the criteria for evaluating higher education institutions, the legal framework of the accreditation process, application deadlines, required documentation, internal and external evaluation procedures, as well as current issues related to improving education quality and management efficiency.
During the presentation, comprehensive information was provided on the key indicators considered in assessing the activities of higher education institutions, procedures for working with documentation, and measures to improve the quality assurance system.