Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida joriy yil 23-yanvar kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida respublika bo‘yicha 903 ta “og‘ir” mahalla uchun bosh rejalar ishlab chiqish vazifasi belgilandi. (https://t.me/eduuz/41999)Ushbu muhim topshiriq ijrosi doirasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti tomonidan amaliy ishlar boshlab yuborildi.
Mazkur jarayonga universitetning Arxitektura, Qurilish, Iqtisodiyot yo’nalishlari, shuningdek, respublikaning arxitektura va qurilish muhandisligi sohasidagi yetakchi oliy ta’lim tashkilotlaridan jami 987 nafar bitiruvchi kurs talabalari, yosh tadqiqotchilari viloyatdagi 141 ta mahallaga biriktirildi.
Hozirda talabalar maxsus tashkil etilgan shtabda mas’ul tashkilotlar bilan hamkorlikda mahallalarning bosh rejalarini ishlab chiqish bo‘yicha amaliy takliflar tayyorlamoqda. Takliflarda infratuzilmani yaxshilash, qurilish va energetika masalalari, qishloq xo‘jaligi hamda tadbirkorlik va xizmatlar sohasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bugun ushbu ishlarning borishini o‘rganish maqsadida universitet rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov Qo‘shko‘pir tumani “Zarbdor” mahallasida bo‘lib, talabalar tomonidan ishlab chiqilgan loyihalar va takliflar bilan tanishdi. Talabalar o‘z g‘oyalarini taqdimotlar orqali namoyish etdilar.
Mazkur tashabbus nafaqat mahallalar rivojiga xizmat qilmoqda, balki talaba-yoshlar uchun dual ta’lim asosidagi muhim amaliy tajriba maktabi vazifasini ham o‘tamoqda.

Поручение Президента на практике
На видеоселекторном совещании, состоявшемся 23 января текущего года под председательством Президента Шавката Мирзиёева, была поставлена задача по разработке генеральных планов для 903 «проблемных» махаллей по всей республике.
В рамках исполнения данного важного поручения Ургенчским государственным университетом имени Абу Райхана Беруни были начаты практические работы.
К данному процессу были привлечены 987 студентов выпускных курсов и молодых исследователей по направлениям архитектуры, строительства и экономики университета, а также ведущих высших образовательных учреждений республики в сфере архитектуры и строительной инженерии. Они были закреплены за 141 махаллей области.
В настоящее время студенты в специально организованном штабе совместно с ответственными организациями разрабатывают практические предложения по подготовке генеральных планов махаллей. В предлагаемых проектах особое внимание уделяется вопросам улучшения инфраструктуры, строительства и энергетики, развития сельского хозяйства, предпринимательства и сферы услуг.
Сегодня, с целью изучения хода проводимых работ, исполняющий обязанности ректора университета С. Ходжаниязов посетил махаллю «Зарбдор» Кушкупырского района, где ознакомился с проектами и предложениями, разработанными студентами. Студенты представили свои идеи в формате презентаций.
Данная инициатива не только способствует развитию махаллей, но и служит важной практической школой для студентов и молодёжи на основе дуального образования.