“Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Boburning buyukligi” mavzusida “Kelajak soati” darslari o‘tkazildi
Joriy yilning 9-fevral kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetining barcha fakultetlarida “Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Boburning buyukligi” mavzusida “Kelajak soati” darslari tashkil etildi.
Mazkur darslarning asosiy maqsadi talabalarga Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Boburning hayoti, ijodi hamda ijtimoiy-siyosiy faoliyatini ilmiy asosda tushuntirish, ularning milliy va jahon madaniyati taraqqiyotidagi o‘rnini anglatishdan iborat bo‘ldi.
Mashg‘ulotlar davomida oliygoh rahbariyati hamda professor-o‘qituvchilar tomonidan buyuk siymolarning turkiy adabiyot, milliy tafakkur va davlatchilik tarixidagi ahamiyati yoritib berildi. Shuningdek, ularning asarlarida ilgari surilgan insonparvarlik, adolat va vatanparvarlik g‘oyalari tahlil qilindi.
Xususan, Fizika-matematika fakultetida Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z.Ibragimov va fakultet dekani J.Xo'jamov ishtirokida, shuningdek, Tabiiy va qishloq xo‘jaligi fanlari fakultetida fakultet dekani J.Ruzimov ishtirokida mazkur mavzudagi mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Talabalar buyuk ajdodlar merosini chuqurroq anglash, tarixiy manbalarga ilmiy va tanqidiy yondashish, ma’naviy yetuklik va fuqarolik ongini rivojlantirish bo‘yicha muhim bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishdi.

В рамках «Часа будущего» были проведены занятия на тему «Величие Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура»
9 февраля текущего года на всех факультетах Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни были организованы занятия в формате «Час будущего» на тему «Величие Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура».
Основной целью данных занятий стало научное разъяснение студентам жизни, творчества и общественно-политической деятельности Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура, а также раскрытие их роли в развитии национальной и мировой культуры.
В ходе занятий руководство университета и профессорско-преподавательский состав осветили значение великих личностей в истории тюркской литературы, национального мышления и государственности. Кроме того, были проанализированы идеи гуманизма, справедливости и патриотизма, выдвинутые в их произведениях.
В частности, занятия по данной теме были проведены на факультете физики и математики с участием проректора по научной работе и инновациям З. Ибрагимова и декана факультета Ж. Ходжамова, а также на факультете естественных и сельскохозяйственных наук с участием декана факультета Ж. Рузимова.
В результате студенты получили важные знания и навыки, направленные на более глубокое осмысление наследия великих предков, научно-критический подход к историческим источникам, а также развитие духовной зрелости и гражданского сознания.