Turkiyaning nufuzli oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalari mustahkamlanmoqda
Xususan, Istanbul Tijorat universiteti rektori, Prof. Dr. Necip Șimșek bilan uchrashuv o‘tkazilib, ikki universitet o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Muzokaralar davomida ta’lim, ilmiy-tadqiqot, akademik almashinuv va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, Istanbul universiteti prorektori, professor Nergiz Dağoğlu Sakin bilan o‘tkazilgan uchrashuvda ikki universitet o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Bundan tashqari, 2026–2027 o‘quv yilidan boshlab Istanbul universiteti bilan hamkorlikda Urganch davlat universitetida Filologiya (turk tili) bakalavriat ta’lim yo‘nalishini ochish hamda talabalar uchun qishki va yozgi maktablarni tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishish masalalari muhim ahamiyat kasb etdi.
Bosfor universiteti rektor yordamchisi, professor Fatih Usluer bilan o'tkazilgan uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi. Xalqaro akademik almashinuv, yetakchi professorlarni UrDUga taklif etish, talabalar uchun yozgi va qishki lagerlar tashkil etish, ta’lim jarayoniga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish, shuningdek, UrDU talabalarini Bosfor universitetida tahsil olishga qabul qilish masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.

В настоящее время исполняющий обязанности ректора Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни С. Ходжаниязов, находящийся с рабочим визитом в Турецкой Республике, принял участие в переговорах по вопросам дальнейшего укрепления сотрудничества с рядом престижных высших учебных заведений Турции.
В частности, состоялась встреча с ректором Стамбульского торгового университета, профессором доктором Неджипом Шимшеком, в ходе которой были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества между двумя университетами. В рамках переговоров стороны обменялись мнениями о перспективах взаимодействия в сфере образования, научно-исследовательской деятельности, академического обмена и реализации совместных проектов.
Также в ходе встречи с проректором Стамбульского университета, профессором Нергиз Дагоглу Сакин, были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения партнёрских связей между двумя вузами. Кроме того, особое значение придаётся достижению договорённостей об открытии с 2026–2027 учебного года на базе Ургенчского государственного университета бакалавриата по направлению «Филология (турецкий язык)» совместно со Стамбульским университетом, а также организации для студентов зимних и летних школ.
На встрече с заместителем ректора Босфорского университета, профессором Фатихом Услуэром, были обсуждены перспективные направления двустороннего сотрудничества. Стороны подробно обменялись мнениями по вопросам международного академического обмена, приглашения ведущих профессоров в УрГУ, организации летних и зимних лагерей для студентов, внедрения технологий искусственного интеллекта в образовательный процесс, а также приёма студентов УрГУ на обучение в Босфорском университете.