Maslenitsa - bu rus xalqining milliy bayrami bo’lib, u qish va bahor fasllari uchrashuvining bir hafta davomida nishonlanishidir. Maslenitsa-ro‘za tutishga tayyorgarlik haftasidir.
Ayni paytda ushbu bayram munosabati Urganch davlat universitetida Filologiya va san’at fakulteti Rus tili ta’lim yo’nalishi talaba-yoshlari tomonidan bayram ko’rgazmasi tashkil etilmoqda.
Erta tongdan universitetning asosiy binosi fayesida yuqori saviyada tashkil etilgan koʻrgazmada rus xalqining boy milliy madaniyati, o’ziga xos urf-odatlari, milliy taomlari rang-barang tarzda aks ettirilmoqda.
Barchaga birdek ko’tarinki kayfiyat baxsh etgan bayram koʻrgazmasi universitet professor-oʻqituvchilari va koʻp sonli talaba-yoshlarining eʼtiborini jalb etmoqda.

НАЦИОНАЛЬНЫЙ ПРАЗДНИК РУССКОГО НАРОДА – «МАСЛЕНИЦА» ШИРОКО ОТМЕЧАЕТСЯ
Масленица — это национальный праздник русского народа, который в течение недели символизирует встречу зимы и весны. Масленица является подготовительной неделей к Великому посту.
В настоящее время в связи с этим праздником в Ургенчском государственном университете студентами направления «Русский язык» факультета филологии и искусства организована праздничная выставка.
С раннего утра в фойе главного корпуса университета на высоком уровне оформлена выставка, на которой ярко представлены богатая национальная культура русского народа, его самобытные традиции, обычаи и национальные блюда.
Праздничная выставка, подарившая всем приподнятое настроение, привлекает внимание профессорско-преподавательского состава университета и многочисленных студентов.