UrDUda jamoa shartnomasi ijrosi va yangi davr vazifalari muhokama qilindi
2026-yilning 28-fevral kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti va Kasaba uyushmasi qoʻmitasi oʻrtasida 2023-2025-yillarga moʻljallab tuzilgan Jamoa shartnomasi bandlarining 2025-yilda bajarilishi hamda 2026-2026 yillarga jamoa shartnomasini tasdiqlashga bagʻishlangan konferensiya boʻlib oʻtdi.
Unda fakultet va boʻlimlardan 207 nafar delegat ishtirok etdi. Konferensiyani Yoshlar masalalari, maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektor D.Ibadullayev olib bordi.  Dastlab universitet rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov va Kasaba uyushmasi qoʻmitasi raisi Q.Xamrayevlarning  “UrDU ma’muriyati bilan kasaba uyushmasi qo‘mitasi  o‘rtasidagi Jamoa shartnomasi bandlarining 2025-yildagi bajarilish ahvoli” yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Shundan soʻng,  “UrDU ma’muriyati bilan Kasaba uyushmasi qo‘mitasi  o‘rtasida xodimlar va talabalarning mehnatini muhofaza qilish va xavfsizlik texnikasini ta’minlash ishlari bo‘yicha 2025-yil uchun tuzilgan kelishuv bandlarinig bajarilishi va 2026-yil uchun kelishuvni tasdiqlash”, “2026-2028-yillarga mo‘ljallab tuzilgan Jamoa shartnomasini tasdiqlash” masalalari muhokama qilinib, bu borada delegatlarning taklif va tashabbuslari tinglandi.
Yigʻilish natijalariga koʻra, 2026-2028 yillarda kasaba uyushma aʼzolari va ijtimoiy himoyaga muhtoj talabalarni ijtimoiy-iqtisodiy va huquqiy manfaatlarini himoya qilish ishlarini yanada yaxshilash maqsadida universitet ma’muriyati va boshlang‘ich kasaba uyushma qo‘mitasi o‘rtasida 2026-2028-yillar uchun tuzilgan Jamoa sharnomasi tasdiqlandi.

В УрГУ обсуждены исполнение Коллективного договора и задачи нового периода
28 февраля 2026 года в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни состоялась конференция, посвящённая выполнению пунктов Коллективного договора, заключённого между университетом и профсоюзным комитетом на 2023–2025 годы, по итогам 2025 года, а также утверждению Коллективного договора на 2026–2028 годы.
В мероприятии приняли участие 207 делегатов от факультетов и подразделений университета. Конференцию вёл первый проректор по делам молодёжи и духовно-просветительской работе Д. Ибадуллаев.
В начале заседания были заслушаны отчёты исполняющего обязанности ректора университета С. Ходжаниязова и председателя профсоюзного комитета К. Хамраева «О состоянии выполнения пунктов Коллективного договора между администрацией УрГУ и профсоюзным комитетом за 2025 год».
Затем были обсуждены вопросы «О выполнении в 2025 году положений соглашения между администрацией УрГУ и профсоюзным комитетом по охране труда работников и студентов и обеспечению техники безопасности, а также утверждении соглашения на 2026 год» и «Об утверждении Коллективного договора на 2026–2028 годы». Были выслушаны предложения и инициативы делегатов по данным вопросам.
По итогам заседания в целях дальнейшего улучшения работы по защите социально-экономических и правовых интересов членов профсоюза и социально уязвимых студентов был утверждён Коллективный договор между администрацией университета и первичным профсоюзным комитетом на 2026–2028 годы.