Bugun  Urganch davlat universitetida “Talabalar bahori — 2026” haftaligi doirasida universitetning bitiruvchi bosqich talabalari uchun bo‘sh ish o‘rinlari Mehnat yarmarkasi tashkil etildi.
Mazkur yarmarkada turli yo‘nalishlarda tahsil olayotgan bitiruvchi talaba-yoshlar faol ishtirok etib, o‘z mutaxassisliklari bo‘yicha mavjud ish o‘rinlari bilan tanishsh, tashkilot va korxonalar vakillari bilan bevosita muloqot qilish imkoniga ega bo‘ldilar. Yarmarkada jami 513 ta korxona, tashkilot va muassasalar ishtirok etib, 2815 ta bo‘sh ish o‘rinlarini taklif qilindi. Bu esa talaba-yoshlar uchun keng tanlov va real bandlik imkoniyatlarini yaratdi.
Haftalik doirasida “Kelajakka qadam” dasturi yuzasidan talaba-yoshlar bilan ochiq muloqot tashkil etildi. Unda Milliy bank kredit bo‘limi boshlig‘i U.Bekmanov hamda Aloqabank AT Xorazm filiali direktor o’rinbosari A.Allayorov ishtirok etib,  “Kelajakka qadam” va Karyera markazlari faoliyati haqida ma'lumotlar, shuningdek,  talabalarga kasbiy yo‘nalish tanlash, ishga joylashish ko‘nikmalarini shakllantirish hamda mehnat bozoriga moslashish bo‘yicha zarur tavsiyalar berdilar.
Shuningdek, haftalik doirasida Milliy liboslar ko‘rgazmasi tashkil etilib, unda talabalar milliy an’ana va urf-odatlarimizni aks ettiruvchi rang-barang liboslar bilan ishtirok etdi. Tadbir davomida har bir libosning tarixi, milliy naqshlari va o‘ziga xos jihatlari haqida ma’lumot berildi.
Sportning futbol, voleybol, shaxmat-shashka singari ko'plab turlari bo‘yicha bo'lib o'tgan bellashuvlar davomida talabalar o‘zaro do‘stona raqobat muhitida kuch sinashib, jismoniy tayyorgarligi, chaqqonligi va irodasini namoyon etishdi.

Events of the “Student Spring — 2026” Week have started at Urgench State University
Today, within the framework of the “Student Spring — 2026” week at Urgench State University, a job fair for graduating students was organized.
At the fair, graduating students studying in various fields actively participated and had the opportunity to explore available job vacancies in their specialties, as well as communicate directly with representatives of organizations and enterprises. A total of 513 enterprises, organizations, and institutions took part in the fair, offering 2,815 job vacancies. This created a wide range of choices and real employment opportunities for students.
As part of the week, an open dialogue with students was also organized under the “Step into the Future” program. The event was attended by U. Bekmanov, Head of the Credit Department of the National Bank, and A. Allayorov, Deputy Director of the Khorezm branch of Aloqabank. They provided information about the “Step into the Future” program and the activities of career centers, as well as offered practical recommendations to students on choosing a career path, developing employment skills, and adapting to the labor market.
In addition, a national costume exhibition was held, where students showcased colorful outfits reflecting national traditions and customs. During the event, information was presented about the history of each costume, its traditional patterns, and distinctive features.
Furthermore, competitions in various sports such as football, volleyball, chess, and checkers were held. During these events, students competed in a friendly atmosphere, demonstrating their physical fitness, agility, and determination.