Bugun  Urganch davlat universitetida “Talabalar bahori — 2026” haftaligi doirasida universitetning bitiruvchi bosqich talabalari uchun bo‘sh ish o‘rinlari Mehnat yarmarkasi tashkil etildi.
Mazkur yarmarkada turli yo‘nalishlarda tahsil olayotgan bitiruvchi talaba-yoshlar faol ishtirok etib, o‘z mutaxassisliklari bo‘yicha mavjud ish o‘rinlari bilan tanishsh, tashkilot va korxonalar vakillari bilan bevosita muloqot qilish imkoniga ega bo‘ldilar. Yarmarkada jami 513 ta korxona, tashkilot va muassasalar ishtirok etib, 2815 ta bo‘sh ish o‘rinlarini taklif qilindi. Bu esa talaba-yoshlar uchun keng tanlov va real bandlik imkoniyatlarini yaratdi.
Haftalik doirasida “Kelajakka qadam” dasturi yuzasidan talaba-yoshlar bilan ochiq muloqot tashkil etildi. Unda Milliy bank kredit bo‘limi boshlig‘i U.Bekmanov hamda Aloqabank AT Xorazm filiali direktor o’rinbosari A.Allayorov ishtirok etib,  “Kelajakka qadam” va Karyera markazlari faoliyati haqida ma'lumotlar, shuningdek,  talabalarga kasbiy yo‘nalish tanlash, ishga joylashish ko‘nikmalarini shakllantirish hamda mehnat bozoriga moslashish bo‘yicha zarur tavsiyalar berdilar.
Shuningdek, haftalik doirasida Milliy liboslar ko‘rgazmasi tashkil etilib, unda talabalar milliy an’ana va urf-odatlarimizni aks ettiruvchi rang-barang liboslar bilan ishtirok etdi. Tadbir davomida har bir libosning tarixi, milliy naqshlari va o‘ziga xos jihatlari haqida ma’lumot berildi.
Sportning futbol, voleybol, shaxmat-shashka singari ko'plab turlari bo‘yicha bo'lib o'tgan bellashuvlar davomida talabalar o‘zaro do‘stona raqobat muhitida kuch sinashib, jismoniy tayyorgarligi, chaqqonligi va irodasini namoyon etishdi.

В Ургенчском государственном университете стартовали мероприятия недели «Весна студентов — 2026»
Сегодня в Ургенчском государственном университете в рамках недели «Весна студентов — 2026» была организована ярмарка вакансий для студентов выпускных курсов университета.
На данной ярмарке активно участвовали студенты-выпускники, обучающиеся по различным направлениям, которые получили возможность ознакомиться с имеющимися вакансиями по своей специальности, а также напрямую пообщаться с представителями организаций и предприятий. В ярмарке приняли участие 513 предприятий, организаций и учреждений, предложивших 2815 вакантных рабочих мест. Это создало широкие возможности выбора и реальные перспективы трудоустройства для студентов.
В рамках недели также была организована открытая встреча со студентами по программе «Шаг в будущее». В ней приняли участие начальник кредитного отдела Национального банка У. Бекманов и заместитель директора Хорезмского филиала АКБ «Алоқабанк» А. Аллаёров. Они предоставили информацию о программе «Шаг в будущее» и деятельности карьерных центров, а также дали студентам необходимые рекомендации по выбору профессионального направления, формированию навыков трудоустройства и адаптации к рынку труда.
Кроме того, в рамках недели была организована выставка национальных костюмов, на которой студенты представили яркие наряды, отражающие наши национальные традиции и обычаи. В ходе мероприятия была представлена информация об истории каждого костюма, его национальных узорах и особенностях.
Также в ходе соревнований по таким видам спорта, как футбол, волейбол, шахматы и шашки, студенты соревновались в дружеской атмосфере, демонстрируя свою физическую подготовку, ловкость и силу воли.