“Ali Şir Nevai’nin irfaniy dunyosi” hamda “Ali Şir Nevai İncelemeleri” nomli kitoblar taqdimoti o’tkazildi
Bugun Urganch davlat universitetida Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti professori, filologiya fanlari doktori Nurboy Jabborovning “Ali Şir Nevai’nin irfaniy dunyosi” hamda Turkiyaning Ankara Yildirim Boyazid universiteti professori, filologiya fanlari doktori Funda Toprakning “Ali Şir Nevai İncelemeleri” nomli kitoblari taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli ilmiy tadbirda universitet rahbariyati, Filologiya va san’at fakulteti professor-o‘qituvchilari, xorijiy va mahalliy olimlar, shuningdek, Yozuvchilar uyushmasi a’zolari ishtirok etdilar.
Tadbir avvalida Urganch davlat universiteti O‘quv ishlari bo‘yicha prorektori G.Raximov mehmonlarga tashrif uchun samimiy minnatdorlik bildirib, universitet rektori Feruza Madraximovaning tashakkurnomasi hamda esdalik sovg‘alarini topshirdi.
Taqdimot marosimi Filologiya va san’at fakulteti dekani D. G‘ayipovning ma’ruzasi bilan boshlanib, ilmiy asarlarning filologiya fanini rivojlantirish, buyuk mutafakkir Alisher Navoiy ijodini chuqur o‘rganish hamda xalqaro ilmiy hamkorlikni mustahkamlashdagi beqiyos ahamiyati alohida ta’kidlandi.
Ma’ruzalarda taqdim etilgan kitoblarning ilmiy-nazariy asoslari, mazmun-mohiyati chuqur tahlil qilinib, ushbu asarlar Alisher Navoiy ijodi va Navoiyshunoslik yo‘nalishida muhim ilmiy manba ekani alohida ta’kidlandi. Shuningdek, olimlar tomonidan mazkur tadqiqotlar nafaqat milliy adabiyotimizni o‘rganishda, balki xalqaro ilmiy hamkorlikni kengaytirishda ham muhim ahamiyat kasb etishi qayd etildi.
Tadbir doirasida talabalar tomonidan tayyorlangan badiiy va she’riy chiqishlar, sahna ko‘rinishlari hamda adabiy kompozitsiyalar namoyish etildi. Ushbu ijodiy chiqishlar ishtirokchilarga xush kayfiyat ulashdi.

Presentation of the books “Ali Şir Nevai’nin irfaniy dunyosi” and “Ali Şir Nevai İncelemeleri” was held
Today, Urgench State University hosted the presentation of the books “Ali Şir Nevai’nin irfaniy dunyosi” by Professor Nurboy Jabbarov, Doctor of Philological Sciences at the Alisher Navo'i Tashkent State University of Uzbek Language and Literature, and “Ali Şir Nevai İncelemeleri” by Professor Funda Toprak, Doctor of Philological Sciences at Ankara Yıldırım Beyazıt University (Turkey).
This prestigious academic event was attended by the university administration, faculty members of the Faculty of Philology and Arts, international and local scholars, as well as members of the Writers’ Union.
At the beginning of the event, the Vice-Rector for Academic Affairs of Urgench State University, G.Rakhimov, expressed sincere gratitude to the guests for their visit and presented a letter of appreciation from the Rector of the university, Feruza Madrakhimova, along with commemorative gifts.
The presentation ceremony began with a speech by the Dean of the Faculty of Philology and Arts, D.Ghayipov, who emphasized the significant role of these scholarly works in the development of philological science, in-depth study of the legacy of the great thinker Alisher Navoi, and the strengthening of international academic cooperation.
The presentations included an in-depth analysis of the scientific and theoretical foundations and content of the books, highlighting that these works serve as important academic sources in the study of Alisher Navoi’s work and Navoi studies. It was also noted that these studies are important not only for the exploration of national literature but also for expanding international academic collaboration.
As part of the event, students performed artistic and poetic presentations, theatrical scenes, and literary compositions. These creative performances brought joy and a pleasant atmosphere to the participants.