Rektor huzuridagi kengashning navbatdan tashqari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Urganch davlat universitetida rektor huzuridagi kengashning navbatdan tashqari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Mazkur yig‘ilish universitet rektori Feruza Madraximova raisligida o‘tkazilib, unda barcha prorektorlar, fakultet dekanlari hamda tegishli rahbar xodimlar ishtirok etdi.
Yig‘ilish kun tartibidan universitet faoliyatining dolzarb va ustuvor yo‘nalishlariga oid masalalar o‘rin oldi. Xususan, talabalar bandligini ta’minlash, ularni tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish hamda “Kelajakka qadam” dasturi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar fakultetlar kesimida atroflicha tahlil qilindi.
Shuningdek, o‘quv jarayonining samaradorligini oshirish, dars sifati va talabalar davomatini mustahkamlash masalalari muhokamaning markazida bo‘ldi. Ta’lim sifatini yangi bosqichga olib chiqish yuzasidan mas’ullarga tegishli topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda xalqaro hamkorlik yo‘nalishini tizimli ravishda rivojlantirish, faoliyatini tartibga solish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Bu borada universitetning xalqaro nufuzini oshirishga xizmat qiladigan aniq chora-tadbirlar belgilandi.
Rektor tomonidan universitetda mavjud IT, muhandislik, turizm hamda ishlab chiqarish bilan bog‘liq yo‘nalishlarda yangi tashabbuslar ilgari surilib, ularni amaliyotga joriy etish bo‘yicha mas’ullarga vazifalar yuklatildi.
Shu bilan birga, 7-aprel kuni davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev raisligida o'tkazilgan sport sohasiga oid  videoselektor yig‘ilishida belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida universitetda har "Chorshanba — sport kuni" etib belgilandi.
Yig‘ilish yakunida kun tartibidagi boshqa tashkiliy masalalar ham ko‘rib chiqilib, ular yuzasidan mas’ullarga aniq ko‘rsatmalar berildi.

В Ургенчском государственном университете состоялось внеочередное заседание совета при ректоре
В Ургенчском государственном университете состоялось внеочередное заседание Совета при ректоре. Заседание прошло под председательством ректора университета Ферузы Мадрахимовой, в нём приняли участие все проректоры, деканы факультетов и соответствующие руководящие сотрудники.
В повестку дня заседания были включены актуальные и приоритетные вопросы деятельности университета. В частности, в разрезе факультетов был всесторонне проанализирован вопрос обеспечения занятости студентов, их широкого вовлечения в предпринимательскую деятельность, а также ход реализации программы «Kelajakka qadam».
Кроме того, в центре обсуждения находились вопросы повышения эффективности учебного процесса, качества занятий и укрепления посещаемости студентов. Ответственным лицам были даны соответствующие поручения по выводу качества образования на новый уровень.
На заседании также было уделено особое внимание системному развитию направления международного сотрудничества и упорядочению данной деятельности. В этом направлении были определены конкретные меры, направленные на повышение международного авторитета университета.
Ректором были выдвинуты новые инициативы в сферах IT, инженерии, туризма, а также направлений, связанных с производством, и даны поручения ответственным лицам по их практической реализации.
Вместе с тем, в целях обеспечения исполнения поручений, определённых на видеоселекторном совещании по вопросам спорта, проведённом 7 апреля под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, в университете было установлено проведение «среды как дня спорта».
В завершение заседания были также рассмотрены другие организационные вопросы повестки дня, по которым ответственным лицам были даны конкретные указания.