UrDUda uzoq yillar faoliyat olib borgan ustozlarga ehtirom ko’rsatildi
Bugun Urganch davlat universitetida “9-may – Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan  tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbir uzoq yillar oliygoh taraqqiyoti yo‘lida fidokorona xizmat qilgan faxriy ustozlar, professor-o‘qituvchilarni e’zozlash, ularning mehnatini qadrlashga bag‘ishlandi. Unda ko’p yillar oliygohda munosib mehnat qilgan faxriylar, shuningdek, ayni paytda faoliyat olib borayotgan ustozlar ishtirok etdi.
Dastlab universitet rektori Feruza Madrahimova nutq so’zlab,  ustozlarning ilm-fan va ta’lim tizimidagi fidokorona mehnati, yosh avlodni tarbiyalashdagi ulkan xizmatlari hamda universitet taraqqiyotiga qo‘shgan beqiyos hissasini chuqur minnatdorlik bilan e’tirof etdi. Shuningdek, ustozlik sharafi va xotira muqaddasligi kabi yuksak qadriyatlarning jamiyat ma’naviy hayotidagi o‘rni alohida ta’kidlandi. Ko‘p yillar davomida universitet rivoji yo‘lida samarali mehnat qilgan, bugungi kunda nafaqada bo‘lgan faxriy ustozlar va xodimlarga samimiy hurmat va ehtirom ko‘rsatilib, rektorning Tashakkurnoma va esdalik sovg’alari tantanali ravishda topshirildi.
Tadbir davomida universitetning faxriy ustozlarining tabrik so’zlari tinglandi.  Badiiy qismda esa O‘zbekiston va Qoraqalpog‘iston xalq artistlari – aka-uka G‘ofurjon va G‘ulomjon Eshchanovlar hamda Xorazm maqom ansambli tomonidan ijro etilgan jonli konsert dasturi tadbirga o‘ziga xos bayramona ruh va yuksak kayfiyat bag‘ishladi.

Today, an event dedicated to the “May 9 – Day of Remembrance and Honor” was held at Urgench State University. The event was organized to honor veteran educators, professors, and staff members who devoted many years of dedicated service to the development of the university. Veterans who had worked at the university for many years, as well as current faculty members, took part in the event.
At the beginning of the ceremony, the Rector of the university, Feruza Madrahimova, delivered a speech expressing deep gratitude for the devoted service of teachers in the fields of science and education, their significant contribution to raising the younger generation, and their invaluable role in the university’s development. She also emphasized the importance of such noble values as the honor of being a teacher and the sacredness of memory in the spiritual life of society. Veteran teachers and staff members who had worked effectively for many years for the progress of the university and are now retired were shown sincere respect and appreciation, and were ceremonially presented with the Rector’s letters of appreciation and commemorative gifts.
During the event, congratulatory speeches by the university’s honored veteran educators were heard. The artistic part of the program featured a live concert performed by the People’s Artists of Uzbekistan and Karakalpakstan — brothers Gofurjon and Gulomjon Eshchanov, along with the Khorezm Maqom Ensemble, creating a festive atmosphere and uplifting spirit throughout the event.