Bugun Urganch davlat universitetida universitet rektori Feruza Madrahimovaning navbatdagi uchrashuvi IT yo’nalishlarida tahsil olayotgan yoshlar, xususan, Telekommunikatsiya texnologiyalari hamda Kompyuter injiniring fakultetlari talabalari bilan bo‘lib o‘tdi.
Rektor talabalar bilan muloqot davomida bugungi kunda yoshlarning ta’lim olishi uchun yaratilgan mavjud imkoniyatlar haqida to‘xtaldi, ayniqsa, raqamli texnologiyalar sohasining rivojlanib borayotgani, istiqbollari hamda bundan samarali foydalanish, xorijiy tillarni chuqur o‘rganish, raqobatbardosh mutaxassis bo‘lib yetishishlari muhim ekanini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida talabalar tomonidan ilgari surilgan taklif va tashabbuslar tinglanib, ularni qo‘llab-quvvatlash hamda amaliyotga tatbiq etish masalalari muhokama qilindi. Jumladan, universitetda “Spin-off” laboratoriyalarini rivojlantirish, innovatsion loyihalar, robototexnika yo‘nalishida turli tanlovlar tashkil etish yuzasidan takliflar qo’llab-quvvatlandi. Ularni amaliyotga joriy etish bo‘yicha mas’ullarga tegishli topshiriqlar berildi.

Ректор встретилась со студентами, обучающимися по IT-направлениям
Сегодня в Ургенчский государственный университет состоялась очередная встреча ректора Феруза Мадрахимова со студентами IT-направлений, в частности обучающимися факультетов телекоммуникационных технологий и компьютерной инженерии.
В ходе беседы ректор рассказала о существующих сегодня возможностях для получения образования молодёжью. Особое внимание было уделено стремительному развитию сферы цифровых технологий, её перспективам, а также важности эффективного использования этих возможностей, углублённого изучения иностранных языков и подготовки конкурентоспособных специалистов.
Во время встречи были выслушаны предложения и инициативы студентов, обсуждены вопросы их поддержки и практической реализации. В частности, были поддержаны предложения по развитию в университете лабораторий типа «Spin-off», реализации инновационных проектов, а также организации различных конкурсов по робототехнике. Ответственным лицам были даны соответствующие поручения по внедрению этих инициатив на практике.