Bugun Urganch davlat universitetida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining mas’ul xodimlari D.Nuriddinov va A.Niyozov tomonidan Xorazm viloyati oliy ta’lim muassasalari talabalari bilan ochiq muloqot tashkil etildi. Uchrashuv talabalarining tashabbuslari, taklif va g‘oyalarini o‘rganish hamda qo‘llab-quvvatlashni maqsad qildi.
Muloqot avvalida so’zga chiqqanlar, bugungi kunda oliy ta’lim tizimida yoshlarning tashabbuskorligini qo‘llab-quvvatlash, ularning taklif va g‘oyalarini eshitish hamda ilgari surilayotgan takliflarni amaliy jarayonlarga tatbiq etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida to’xtaldilar. Muloqot davomida talaba-yoshlar o‘zlarining startap g‘oyalari, IT yo‘nalishidagi innovatsion loyihalari hamda raqamli texnologiyalar asosida amalga oshirishni rejalashtirayotgan tashabbuslarini taqdim etdilar. Yoshlar tomonidan ilgari surilgan loyihalarning amaliy ahamiyati, ularni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari va investitsiyalarni jalb etish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashilib, mutaxassislar tomonidan tegishli tavsiya va takliflar berildi.
Tadbir davomida talabalarning ta’lim sifati, ilm-fan, innovatsiyalar, raqamlashtirish, bandlik, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, infratuzilma hamda yoshlar siyosatini yanada takomillashtirishga oid fikr-mulohaza va takliflari tinglandi. Yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan batafsil javob oldilar.
Shuningdek, talabalar tomonidan ilgari surilgan tashabbus va takliflarni amaliyotga joriy etish yuzasidan fikr almashildi.

«Молодёжная инициатива — основа обновления системы высшего образования!»
Сегодня в Ургенчском государственном университете ответственными сотрудниками Министерства высшего образования, науки и инноваций Д. Нуриддиновым и А. Ниязовым был организован открытый диалог со студентами высших учебных заведений Хорезмской области. Целью встречи стало изучение и поддержка инициатив, предложений и идей студентов.
В начале диалога выступающие остановились на работе, проводимой в настоящее время по поддержке инициативности молодежи в системе высшего образования, рассмотрению их предложений и идей, а также внедрению выдвигаемых инициатив в практическую деятельность. В ходе диалога студенты представили свои стартап-идеи, инновационные проекты в сфере информационных технологий, а также инициативы, которые они планируют реализовать на основе цифровых технологий. Была обсуждена практическая значимость представленных проектов, механизмы их поддержки и возможности привлечения инвестиций. Специалисты также дали соответствующие рекомендации и предложения.
В ходе мероприятия были заслушаны мнения и предложения студентов по вопросам качества образования, развития науки, инноваций, цифровизации, занятости, социальной поддержки, инфраструктуры и дальнейшего совершенствования молодежной политики. Молодые люди получили подробные ответы специалистов на интересующие их вопросы.
Также состоялся обмен мнениями по вопросам внедрения в практику инициатив и предложений, выдвинутых студентами.