Bugun, 16-iyul kuni Urganch davlat universitetida 2026/2027-o‘quv yili uchun alohida iqtidor talab etiladigan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha kasbiy (ijodiy) imtihonlarning oxirgi kuni bo'lib o'tdi.
Imtihonlarning so‘nggi kunida Sport faoliyati: dzyudo hamda Sport faoliyati: yengil atletika ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha abituriyentlarning bilim va amaliy ko‘nikmalari baholandi.
Ma'lumot o'rnida, universitetda kasbiy (ijodiy) imtihonlar belgilangan grafik va tasdiqlangan jadval asosida o‘tkazildi. Imtihonlar Cholg‘u ijrochiligi, Vokal san’ati, Rangtasvir, Amaliy san’at, Arxitektura hamda Sport faoliyati yo‘nalishlari bo‘yicha tasdiqlangan jadval asosida tashkil etiladi. Mazkur yo'nalishlar bo'yicha jami 869 nafar abituriyent imtihonlarda ishtirok qildi.
Imtihonlarning adolatli, ochiq va shaffof o‘tkazilishini ta’minlash maqsadida jarayonlarni onlayn kuzatish imkoniyati yaratildi. Shuningdek, sinovlar mas’ul komissiya a’zolari hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” bo‘limi nazoratida, videokuzatuv kameralari orqali doimiy kuzatuv ostida tashkil etildi.
Qolaversa, kasbiy (ijodiy) imtihon topshiruvchi farzandlariga ruhiy dalda bo‘lish maqsadida ular bilan birga kelgan ota-onalar va yaqinlari uchun universitetda maxsus shinam va salqin kutish joylari tashkil etildi. Ota-onalar fanzandlarini imtihon topshirish jarayonlarini ushbu kutish joyida monitor orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri kuzatib borishdi.

Today, July 16, marked the final day of the professional (creative) examinations for bachelor's degree programmes requiring special aptitude at Urgench State University for the 2026/2027 academic year.
On the final day of the examinations, the knowledge and practical skills of applicants were assessed in the fields of Sports Activities: judo and Sports activities: athletics.
For reference, the professional (creative) examinations at the university were conducted in accordance with the established schedule and approved timetable. The examinations in Instrumental performance, Vocal art, Painting, Applied arts, Architecture and Sports activities were organised according to the approved timetable. A total of 869 applicants participated in the examinations in these fields.
To ensure that the examinations were conducted fairly, openly and transparently, an opportunity for online monitoring of the process was provided. In addition, the examinations were conducted under the supervision of responsible commission members and the Anti-Corruption "Compliance Control" Department, with continuous monitoring through video surveillance cameras.
Furthermore, special comfortable and air-conditioned waiting areas were organised at the university for parents and relatives who accompanied applicants to provide them with moral support during the professional (creative) examinations. Parents were able to watch their children taking the examinations live on monitors in these waiting areas.