Bugun, 16-iyul kuni Urganch davlat universitetida 2026/2027-o‘quv yili uchun alohida iqtidor talab etiladigan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha kasbiy (ijodiy) imtihonlarning oxirgi kuni bo'lib o'tdi.
Imtihonlarning so‘nggi kunida Sport faoliyati: dzyudo hamda Sport faoliyati: yengil atletika ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha abituriyentlarning bilim va amaliy ko‘nikmalari baholandi.
Ma'lumot o'rnida, universitetda kasbiy (ijodiy) imtihonlar belgilangan grafik va tasdiqlangan jadval asosida o‘tkazildi. Imtihonlar Cholg‘u ijrochiligi, Vokal san’ati, Rangtasvir, Amaliy san’at, Arxitektura hamda Sport faoliyati yo‘nalishlari bo‘yicha tasdiqlangan jadval asosida tashkil etiladi. Mazkur yo'nalishlar bo'yicha jami 869 nafar abituriyent imtihonlarda ishtirok qildi.
Imtihonlarning adolatli, ochiq va shaffof o‘tkazilishini ta’minlash maqsadida jarayonlarni onlayn kuzatish imkoniyati yaratildi. Shuningdek, sinovlar mas’ul komissiya a’zolari hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” bo‘limi nazoratida, videokuzatuv kameralari orqali doimiy kuzatuv ostida tashkil etildi.
Qolaversa, kasbiy (ijodiy) imtihon topshiruvchi farzandlariga ruhiy dalda bo‘lish maqsadida ular bilan birga kelgan ota-onalar va yaqinlari uchun universitetda maxsus shinam va salqin kutish joylari tashkil etildi. Ota-onalar fanzandlarini imtihon topshirish jarayonlarini ushbu kutish joyida monitor orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri kuzatib borishdi.

В Ургенчском государственном университете завершились профессиональные (творческие) экзамены!
Сегодня, 16 июля, в Ургенчском государственном университете состоялся последний день профессиональных (творческих) экзаменов по направлениям бакалавриата, требующим особых способностей, на 2026/2027 учебный год.
В последний день экзаменов были оценены знания и практические навыки абитуриентов по направлениям Спортивная деятельность: дзюдо и Спортивная деятельность: лёгкая атлетика.
Для информации, профессиональные (творческие) экзамены в университете проводились в соответствии с установленным графиком и утверждённым расписанием. Экзамены по направлениям Инструментальное исполнительство, Вокальное искусство, Живопись, Прикладное искусство, Архитектура и Спортивная деятельность были организованы согласно утверждённому расписанию. В экзаменах по данным направлениям приняли участие всего 869 абитуриентов.
В целях обеспечения справедливого, открытого и прозрачного проведения экзаменов была создана возможность онлайн-наблюдения за процессом. Кроме того, экзамены проводились под контролем членов ответственной комиссии и отдела по противодействию коррупции "Комплаенс-контроль", а также находились под постоянным наблюдением посредством камер видеонаблюдения.
Кроме того, для родителей и близких, сопровождавших абитуриентов с целью оказания им моральной поддержки во время сдачи профессиональных (творческих) экзаменов, в университете были организованы специальные комфортные и прохладные места ожидания. Родители могли в прямом эфире наблюдать на мониторах за процессом сдачи экзаменов своими детьми в этих местах ожидания.