#Qabul_2026 | #Qabul_komissiyasi
Bugun Urganch davlat universitetida 2026–2027-o‘quv yili uchun qabul jarayonlarini yuqori saviyada tashkil etish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Universitetning O‘quv ishlari bo‘yicha prorektori G‘. Raximov rahbarligida o‘tgan yig‘ilishda Qabul komissiyasi a’zolari ishtirok etib, qabul jarayonlarini samarali tashkil etish hamda mas’ullarga yuklatilgan vazifalar yuzasidan muhim masalalar muhokama qilindi.
Yig‘ilish davomida qabul jarayonlarini amaldagi me’yoriy-huquqiy hujjatlar asosida shaffof va adolatli tashkil etish, kasbiy (ijodiy) imtihonlarni belgilangan mezonlar asosida o‘tkazishga puxta tayyorgarlik ko‘rish hamda imtixon o‘tkaziladigan hududlarni zarur texnik vositalari bilan jihozlash, korrupsion holatlarning oldini olish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Preparations for the 2026–2027 Admission Campaign Discussed
Today, a meeting dedicated to organizing the admission process for the 2026–2027 academic year at a high standard was held at Urgench State University.
The meeting was chaired by Vice-Rector for Academic Affairs G. Rakhimov and attended by members of the Admission Committee. During the meeting, key issues related to the effective organization of the admission campaign and the responsibilities assigned to the committee members were discussed.
Special attention was given to ensuring that the admission process is conducted transparently and fairly in accordance with the current legal and regulatory framework, making thorough preparations for professional (creative) entrance examinations based on the established assessment criteria, equipping examination venues with the necessary technical facilities, and preventing corruption-related offenses.
In addition, tasks were identified to ensure the timely consideration of applications and inquiries submitted by applicants and their parents, provide them with prompt and comprehensive information, and further improve the activities of the Call Center and Advisory Centers.