Urganch davlat universiteti Qabul komissiyasining yigʻilishi oʻtkazildi
Bugun Urganch davlat universiteti rektori, Qabul komissiyasi raisi Feruza Madrahimova boshchilogida 2026–2027-o‘quv yili uchun qabul jarayonlarini yuqori saviyada tashkil etish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Qabul komissiyasining barcha a’zolari ishtirok etdi.
Yigʻilishda qabul jarayonlarini samarali tashkil etish hamda mas’ullarga yuklatilgan vazifalar taqsimoti yuzasidan muhim masalalar muhokama qilindi.
Jumladan, qabul jarayonlarini amaldagi me’yoriy-huquqiy hujjatlar asosida shaffof va adolatli tashkil etish, kasbiy (ijodiy) imtihonlarni belgilangan mezonlar asosida o‘tkazishga puxta tayyorgarlik ko‘rish hamda imtixon o‘tkaziladigan hududlarni zarur texnik vositalari bilan jihozlash, korrupsion holatlarning oldini olish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Yig‘ilish yakunida qabul jarayonlarini ommaviy axborot vositalari, universitetning rasmiy veb-sayti hamda ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalari orqali muntazam va tezkor yoritib borish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi.

Today, a meeting dedicated to organizing the admission process for the 2026–2027 academic year at a high standard was held at Urgench State University under the leadership of the University's Rector and Chairperson of the Admission Committee, Feruza Madrakhimova. The meeting was attended by all members of the Admission Committee.
During the meeting, key issues related to the effective organization of the admission process and the distribution of responsibilities among the officials involved were discussed.
In particular, special attention was paid to ensuring that the admission process is conducted transparently and fairly in accordance with the current legal and regulatory framework, making thorough preparations for professional (creative) entrance examinations based on the established assessment criteria, equipping examination venues with the necessary technical facilities, and preventing corruption-related offenses.
Furthermore, tasks were outlined to ensure the timely consideration of applications and inquiries submitted by applicants and their parents, provide them with prompt and comprehensive information, and further improve the activities of the Call Center and Advisory Centers.
At the conclusion of the meeting, relevant instructions were given to ensure that the admission campaign is regularly and promptly covered through mass media, the University's official website, and its official social media platforms.