Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan “Yoshlar – kelajak bunyodkori” shiori ostida Talabalar teatr studiyalari festivalini o‘tkazish chora-tadbirlari ilgari surilgan edi. Bu festival 3 bosqichda, ya’ni fakultetlararo saralash, oliy ta’lim muassasalariaro saralash hamda hududiy saralash bosqichlari o‘tkazilishi belgilab berilgan. Shu asosda Urganch davlat universitetida 2020 yil 24 oktabr kuni Talabalar teatr studiyalari festivalining fakultetlararo saralash bosqichi o‘tkazildi. Unda universitetning 6 ta fakulteti jamoalari ishtirok etdi:
1.Jismoniy madaniyat fakultetining “Madaniyat” jamoasi
2.San’atshunoslik fakultetining “Sayqal” jamoasi
3.Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakultetining “Tafakkur” jamoasi
4.Filologiya fakultetining “Shiddat” jamoasi
5.Pedagogika fakultetining “Ziyo” jamoasi
6. Tabiiy fanlar fakulteti “Nihol” jamoasi
Fakultetlararo saralash bosqichida jamoalar oldindan tayyorlagan sahna ko‘rinishlari bilan o‘z iqtidori va aktyorlik mahoratini, sahna madaniyatini namoyish qilgan holda o‘zaro bellashdilar.
Jamoalar chiqishlari hakamlar hay’ati tomonidan 5 ballik sistemada baholanib, San’atshunoslik fakultetining “Sayqal” jamoasi g‘olib deb topildi va oliy ta’lim muassasalariaro bosqichiga yo‘llanmani qo‘lga kiritdi.
Tanlov karantin qoidalariga to‘liq rioya qilingan holda o‘tkazildi va pandemiya sharoitini inobatga olib, onlayn namoyish etildi.

The Festival of Student Theater Studios of Higher Education Establishments has started!
The Ministry of Higher and Secondary Special Education proposed to hold a festival of student theater studios under the motto "Youth - the builder of the future." The festival will be held in three stages: inter-faculty qualifying, inter-institutional qualifying and regional qualifying. On this basis, the interdepartmental qualifying round of the Festival of Student Theater Studios was held on October 24, 2020 at Urgench State University. It was attended by teams from 6 faculties of the university:
1. "Madaniyat" team of the Faculty of Physical Culture
2. "Sayqal" team of the Faculty of Arts
3. "Tafakkur" team of the Faculty of Bioengineering and Food Safety
4. "Shiddat" team of the Faculty of Philology
5. "Ziyo" team of the pedagogical faculty
6. "Nihol" team of the Faculty of Natural Sciences
In the inter-faculty qualifying round, the teams competed with their pre-prepared performances, demonstrating their talent and acting skills, stage culture.
The performances of the teams were evaluated by the jury on a 5-point scale, and the winner was the team of the Faculty of Arts "Sayqal" and received a ticket to the inter-university stage.
The competition was held in full compliance with quarantine rules and was shown online, taking into account the pandemic conditions.