Urganch davlat universitetining “Sayqal” jamoasi, Toshkent tibbiyot akademiyasi Urganch filialining “Ko‘zmunchoq” jamoasi, Toshkent axborot-texnologiyalari universiteti Urganch filialining “Ko‘zgu” jamoalari bellashdilarO‘zbekiston Respublikasi Yoshlar masalalari bo‘yicha respublika idoralararo kengashi majlisining 2018 yil 8 fevraldagi 4-son bayonida “Yoshlar – kelajak bunyodkori!” shiori ostida “Yoshlar festivallari”ni tashkil etish va o‘tkazish vazifalari hamda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2020 yil 13 oktabrdagi “Oliy ta’lim muassasalarining talabalar teatr studiyalari festivalini karantin qoidalariga amal qilgan holda tashkil etish va o‘tkazish” yuzasidan Respublika Tashkiliy qo‘mitasining 2-sonli yig‘ilish bayoni ijrosini ta’minlash maqsadida 2020 yil 28 oktabr kuni Talabalar teatr studiyalari festivali respublika tanlovining 2-saralash bosqichi Urganch davlat universiteti madaniyat saroyida o‘tkazildi.
Unda Urganch davlat universitetining “Sayqal” jamoasi, Toshkent tibbiyot akademiyasi Urganch filialining “Ko‘zmunchoq” jamoasi, Toshkent axborot-texnologiyalari universiteti Urganch filialining “Ko‘zgu” jamoalari bellashdilar. Hakamlar hay’atining qaroriga ko‘ra Urganch davlat universitetining “Sayqal” jamoasi keyingi bosqichga yo‘l oldi.

The team of Urgench State University "Sayqal", the team of Urgench branch of the Tashkent Medical Academy "Kozmunchok", the team of the Urgench branch of the Tashkent University of Information Technologies "Kozgu" competed in it.
Urganch davlat universitetining “Sayqal” jamoasi, Toshkent tibbiyot akademiyasi Urganch filialining “Ko‘zmunchoq” jamoasi, Toshkent axborot-texnologiyalari universiteti Urganch filialining “Ko‘zgu” jamoalari bellashdilarIn the report No 4 of the meeting of the Republican Interdepartmental Council on Youth Affairs of the Republic of Uzbekistan on February 8, 2018 it was stated that "Youth festivals" ought to be held based on the motto "Youth - the builder of the future!". Besides, in order to meet the requirements of the Republican Organizing Committee of the Ministry of Higher and Secondary Special Education on October 13, 2020 "Organization and conduct of the festival of student theater studios of higher education institutions in accordance with the rules of quarantine" On October 28, 2020, the 2nd qualifying round of the Republican Festival of Student Theater Studios was held at the Palace of Culture of Urgench State University.
The team of Urgench State University "Sayqal", the team of Urgench branch of the Tashkent Medical Academy "Kozmunchok", the team of the Urgench branch of the Tashkent University of Information Technologies "Kozgu" competed in it. According to the decision of the jury, the team of Urgench State University "Sayqal" went to the next stage.