Inson huquqlari - kelajak bunyodkori!
2021-yil 26-27 aprel kunlari Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi “Ta’lim va ma’rifat” bo‘limi boshlig‘i, y.f.d., dots. Hayitboyev Farhod Polvonovich Xorazm viloyatiga tashrif buyurib, viloyatdagi OTMlar, UrDU Akademik litseyi hamda UrDU huzuridagi Xiva qishloq xo‘jalik texnikumi professor-o‘qituvchilari va talaba-yoshlari o‘rtasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 22-iyundagi “Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF-6012-sonli Farmoni hamda unga ilova qilingan “Yo‘l xaritasi”ning 68-bandida belgilangan vazifalarni to‘liq  va samarali amalga oshirish maqsadida “Inson huquqlari”, “Ayollar huquqlari” va  “Bola huquqlari”  fanlarini o‘qitilishi sifatini monitoring qilish ishlari amalga oshirildi.
Ushbu jarayonda universitet professor-o`qituvchilari va talabalari Milliy markaz mutaxassislari tomonidan tuzilgan so`rovnomaga o`z fikrlarini bildirdirish bilan birgalikda  inson huquqlari, ularning davlatimiz tomonidan ta’minlanishi borasida muhim ma’lumotlar oldilar hamda o‘z taklif va istaklarini bildirdilar.
Urganch davlat universiteti qoshidagi  Akademik litseyi o`qituvchilari va o`quvchilari bilan  Inson huquqlari bo`yicha uchrashuv o`tkazildi, bu borada respublikamizda olib borilayotgan ishlar va uchrashuv ishtirokchilarini qiziqtirgan savollarga y.f.d., dots. Hayitboyev Farhod Polvonovich  barafsil javob berdilar, uchrasuv oxirida ishtirokchilar orasida so`rovnona o`tkazildi. Shuningdek, tashrif davomida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan 16 nomdagi 52 nusxa kitoblarni y.f.d., dots. F.Hayitboyev Urganch davlat universiteti Axborot-resurs markazi fondiga beg`araz yordam sifatida hadya qilingan kitoblarni topshirdi, bu esa universitetimizning ko‘p sonli talaba-yoshlarini ushbu soha bo‘yicha bilimlarini yanada oshirishga xizmat qilishi muqarrar.

Human rights-the foundation of the future
April 26-27, 2021 Head of the Department of Spirituality and Education of the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, Doctor of Law, docent Khaitboyev Farhod Polvonovich visited the Khorezm region and met with professors and students of higher educational institutions of the region, the Academic Lyceum and the Khiva Agricultural College at USU in order to fully and effectively fulfill the tasks specified in Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-6012 of June 22, 2020 "On approval of the National Strategy of the Republic of Uzbekistan on Human Rights" paragraph 68 of the Roadmap attached to it, the quality of teaching the subjects “Human Rights”, “Women's Rights” and “Children's Rights” was monitored.
In the course of this process, the faculty and students of the university, having expressed their opinion on the survey conducted by the specialists of the National Center, received important information about human rights and their provision by the state.
A meeting on human rights was held with teachers and students of the Academic Lyceum under the Urgench State University. Doctor of Law, docent Hayitboyev Farhod Polvonovich gave answers to the questions of the participants of the meeting, and the work carried out in the republic on these problems was discussed, at the end of the meeting a survey was conducted among the participants. During the visit, Assoc. F. Hayitbayev presented the Information Resource Center of Urgench State University 52 copies of 16 books by titles, which were published by the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, which will undoubtedly serve to further increase knowledge in this area of a large number of students of our university.