Bugungi kunda yurtimizda yoshlarning chuqur bilim olishi, kasb-hunar o‘rganishi, o‘zlari tanlagan mutaxassisliklari bo‘yicha oliy ta’lim muassasalarida tahsil olishi, iqtidorlarini keng namoyon qilishi uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan. Ayniqsa, keyingi yillarda oliy ta’lim tizimida o‘quv-tarbiyaviy ishlar yanada takomillashtirilib, ilg‘or fan-texnika yutuqlari, innovasion texnologiyalar, istiqbolli loyihalar keng tadbiq qilinmoqda. Urganch davlat universitetida 2021-yil 11-may kuni o`tkazilgan Matbuot anjumanida  aynan shu haqida so`z bordi.
"Bugungi kunda ta`lim sohasidagi yangi islohotlar" mavzusidagi ushbu  Matbuot anjumanida universitetning barcha prorektorlari o`z yo`nalishlarida amalga oshirilayotgan ishlar bo`yicha so`zga chiqdilar.
Jumladan, O`quv ishlari bo`yicha prorektor S.Xodjaniyozov, Yoshlar masalalari va ma`naviy-ma`rifiy ishlar bo`yicha prorektor S.Davletov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo`yicha prorektor  Z.Ibragimov,  Moliya va iqtisodiyot ishlari bo`yicha  prorektor A.Atajonov, Xalqaro hamkorlik bo`yicha prorektor  G`.O`razboyevlar universitetning o'tgan davr mobaynida erishgan yutuqlari, xalqaro aloqalari, rivojlanish istiqbollari, ma`naviy-ma`rifiy ishlarning borishi, ilmiy salohiyati, talabalar uchun universitetda yaratilgan shart-sharoitlar, imtiyozlar, talabalar turar joyi bilan ta`minlanganlik darajasi,  moddiy-texnik baza imkoniyatlari, ta'lim-tarbiya masalalari, istiqboldagi reja va vazifalar, shuningdek, hozirgi kunda  universitetda mavjud bakalavriat va magistratura bo`yicha yo`nalishlar, fakultetlar, qabul kvotalari va  tahsil olayotgan talabalar sonining yil sayin oshib borayotgani, xorijning nufuzli universitetlari bilan professor-o`qituvchilar va talabalar almashinuvi kabi masalalar haqida atroflicha ma`lumot berdilar.
Matbuot anjumanida OAV xodimlari, blogerlar, viloyat hokimligi xuzuridagi Jamoatchilik kengashi a`zolari  hamda talaba-yoshlar qatnashib, o`zlarini qiziqtirgan savollariga javoblar olishdi.

В Ургенчском государственном университете проведена пресс-конференция
На сегодняшний день в нашей стране созданы все условия для того, чтобы молодые люди могли получить углубленные знания, осваивать профессию, учиться в вузах по выбранным специальностям, проявлять свои таланты. Особенно в последние годы происходит совершенствование системы высшего образования, широко развиваются передовые научно-технические достижения, инновационные технологии, перспективные проекты. Именно эти вопросы обсуждались в пресс-конференции, состоявшейся 11 мая 2021 года в Ургенчском государственном университете.
На пресс-конференции «Новые реформы в образовании» проректоры университета рассказали о проделанной работе по своим направлениям.
Проректор по учебной работе С.Ходжаниязов, проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе С.Давлетов, проректор по научной работе и инновациям З.Ибрагимов, проректор по экономике и финансам А.Атаджонов, проректор по международному сотрудничеству Г.Уразбоев дали подробную информацию о созданных условиях для обучения и получения знаний, льготах, возможностях материально-технической базы, об образовательных вопросах, планах и задачах на будущее, о направлениях бакалавриата и магистратуры вуза, количестве факультетов, выделенных квотах, а также о сотрудничестве и обмену опытом с престижными зарубежными университетами.
В пресс-конференции приняли участие работники СМИ, блогеры, члены Общественного совета при администрации области и студенты. Все участники получили ответы на интересующие их вопросы.