Bugungi kunda yurtimizda yoshlarning chuqur bilim olishi, kasb-hunar o‘rganishi, o‘zlari tanlagan mutaxassisliklari bo‘yicha oliy ta’lim muassasalarida tahsil olishi, iqtidorlarini keng namoyon qilishi uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan. Ayniqsa, keyingi yillarda oliy ta’lim tizimida o‘quv-tarbiyaviy ishlar yanada takomillashtirilib, ilg‘or fan-texnika yutuqlari, innovasion texnologiyalar, istiqbolli loyihalar keng tadbiq qilinmoqda. Urganch davlat universitetida 2021-yil 11-may kuni o`tkazilgan Matbuot anjumanida  aynan shu haqida so`z bordi.
"Bugungi kunda ta`lim sohasidagi yangi islohotlar" mavzusidagi ushbu  Matbuot anjumanida universitetning barcha prorektorlari o`z yo`nalishlarida amalga oshirilayotgan ishlar bo`yicha so`zga chiqdilar.
Jumladan, O`quv ishlari bo`yicha prorektor S.Xodjaniyozov, Yoshlar masalalari va ma`naviy-ma`rifiy ishlar bo`yicha prorektor S.Davletov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo`yicha prorektor  Z.Ibragimov,  Moliya va iqtisodiyot ishlari bo`yicha  prorektor A.Atajonov, Xalqaro hamkorlik bo`yicha prorektor  G`.O`razboyevlar universitetning o'tgan davr mobaynida erishgan yutuqlari, xalqaro aloqalari, rivojlanish istiqbollari, ma`naviy-ma`rifiy ishlarning borishi, ilmiy salohiyati, talabalar uchun universitetda yaratilgan shart-sharoitlar, imtiyozlar, talabalar turar joyi bilan ta`minlanganlik darajasi,  moddiy-texnik baza imkoniyatlari, ta'lim-tarbiya masalalari, istiqboldagi reja va vazifalar, shuningdek, hozirgi kunda  universitetda mavjud bakalavriat va magistratura bo`yicha yo`nalishlar, fakultetlar, qabul kvotalari va  tahsil olayotgan talabalar sonining yil sayin oshib borayotgani, xorijning nufuzli universitetlari bilan professor-o`qituvchilar va talabalar almashinuvi kabi masalalar haqida atroflicha ma`lumot berdilar.
Matbuot anjumanida OAV xodimlari, blogerlar, viloyat hokimligi xuzuridagi Jamoatchilik kengashi a`zolari  hamda talaba-yoshlar qatnashib, o`zlarini qiziqtirgan savollariga javoblar olishdi.

A press conference was held at Urgench State University
Today, all conditions have been created in our country so that young people can get in-depth knowledge, master a profession, study at universities in their chosen specialties, and show their talents. Especially in recent years, the system of higher education has been improving, advanced scientific and technological achievements, innovative technologies, and promising projects have been widely developed. These issues were discussed at a press conference held on May 11, 2021 at Urgench State University.
At the press conference "New Reforms in Education" the vice-rectors of the university spoke about the work done in their areas.
Vice-Rector for Academic Affairs S. Khodzhaniyazov, Vice-Rector for Youth and Spiritual-Educational Affairs S. Davletov, Vice-Rector for Research and Innovation Z. Ibragimov, Vice-Rector for Financial and economic Affairs A. Atadzhonov, Vice-Rector for International Cooperation G. Urazboev gave detailed information about the conditions created for learning and acquiring knowledge, benefits, the possibilities of the material and technical base, about educational issues, plans and tasks for the future, about the areas of undergraduate and graduate programs of the university, the number of faculties, admission quotas, as well as about cooperation and exchange of experience with prestigious foreign universities.
The press conference was attended by media representatives, bloggers, members of the Public Council under the regional administration and students. All participants received answers to their questions.