28 iyun 2022 yil kuni Xorazm viloyati hududiy innovatsion rivojlanish boshqarmasi tashabbusi bilan Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi ishchi guruhi startap loyiha rahbarlari, hamda o’zining innovatsion g’oyasiga ega tashabbuskorlar bilan Xorazm viloyat hokimligida uchrashdi.
Uchrashuvda 30 ga yaqin loyiha rahbarlari va ixtirochilar ishtirok etdi, hamda asosiy e’tibor loyihalarni amalga oshirishdagi muammolar va ularning yechimiga qaratildi.

On June 28, 2022, at the initiative of the regional innovative development department of Khorezm region, the working group of the Scientific and Technical Information Center under the Ministry of Innovative Development met with startup project managers and initiators with their own innovative ideas in Khorezm regional hokimity.
On June 28, 2022, at the initiative of the regional innovative development department of Khorezm region, the working group of the Scientific and Technical Information Center under the Ministry of Innovative Development met with startup project managers and initiators with their own innovative ideas in Khorezm regional hokimity.
About 30 project leaders and inventors took part in the meeting, and the main focus was on the problems of project implementation and their solutions.