Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida joriy yilning 17–21-avgust kunlariga mo'ljallangan “Ta'lim va ilm-fan uchun birgalikda yangi istiqbollar yaratish“ mavzusida Xalqaro yozgi maktab dasturi o'z ishini boshladi.
Unda Germaniyaning Myunster va Vuppertal universitetlari professor-o‘qituvchilari hamda O‘zbekistonning yetakchi oliy ta’lim muassasalari vakillari ishtirok etmoqda.
Dastlab ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda universitetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori A. Atamuratov so‘zga chiqib, universitet rektori F. Madrahimovaning tabrik so‘zlarini yo‘lladi.
Shuningdek, Germanistika instituti professori, Filologiya fakulteti dekanining raqamlashtirish va innovatsion ta’lim bo‘yicha o‘rinbosari, Nemis–O‘zbekiston oliy ta’lim tarmog‘ining akademik rahbari Prof. Dr. Silvia Reuvekamp so‘zga chiqib, madaniyatlararo germanistika sohasidagi istiqbolli yo‘nalishlar yuzasidan o‘z fikr va mulohazalarini bildirdi.
5 kunlik dastur davomida:
sun’iy intellekt va ilmiy tadqiqotlar;
tarjimada sun’iy intellektdan foydalanish;
nemis tilini zamonaviy metodlar asosida o‘qitish;
madaniyatlararo muloqot;
ilmiy loyiha va PhD ta’limi;
zamonaviy didaktik yondashuvlar bo‘yicha seminar va master-klasslar tashkil etiladi.
Ishtirokchilar uchun Xiva, Urganch hamda Nukus shaharlariga madaniy-ma’rifiy tashriflar ham rejalashtirilgan.

An International Summer School Program has begun at Urgench State University
At Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni, an International Summer School on the theme “Creating new perspectives for education and science together”, scheduled for August 17–21 of this year, has commenced.
The Summer School is attended by professors and lecturers from the University of Münster and the University of Wuppertal, Germany, as well as representatives of leading higher education institutions in Uzbekistan.
The opening ceremony was held at the beginning of the program. A. Atamuratov, Vice-rector for academic affairs and Innovation at the university, addressed the participants and conveyed the greetings of F. Madrahimova, Rector of the university.
Prof. Dr. Silvia Reuvekamp, Professor at the Institute of German Studies, Deputy dean of the Faculty of philology for Digitalization and Innovative Education, and Academic Director of the German-Uzbek Higher Education Network, also spoke at the ceremony and shared her views on promising areas of intercultural German studies.