Урганч давлат университети ахборот хизмати фаолияти ҳақида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 5 июндаги “Олий таълим муассасаларида таълим сифатини ошириш ва уларнинг мамлакатда оширилаётган кенг қамровли ислоҳотларда фаол иштирокини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-3775-сонли қарори ҳамда  Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг 2018 йил 17 июлдаги 625-сонли буйруғи ижросини таъминлаш мақсадида  Урганч давлат университетида Ахборот хизмати фаолияти тизимли йўлга қўйилган. Ахборот хизмати раҳбари университет матбуот котиби, ахборот сиёсати масалалари бўйича ректор маслаҳатчиси мақомига эга.
2020 йил 6 июль санасидан Урганч давлат университети Ахборот хизмати раҳбари сифатида Аҳмедова Марҳабо Фарҳод қизи фаолият олиб бормоқда.
Университетда ахборот хизмати фаолиятини самарали ташкил этиш мақсадида замонавий моддий-техника воситалари, шу жумладан, фото ва видео ёзиб олиш воситалари, компьютер ва планшет, юқори тезликдаги интернетдан фойдаланиш имконияти ва бошқа зарур дастурий маҳсулотлар билан таъминланган.
Урганч давлат университетининг  таълим жараёни, энг сўнгги янгиликлари,  илмий ва маънавий-маърифий ишлар, талабалар ҳаёти, халқаро ҳамкорлик алоқалари ҳамда танқидий-таҳлилий материаллар университетнинг  urdu.uz  расмий  веб сайтини  зарур маълумотлар, янгиликлар билан уч тилда (ўзбек, инглиз, рус тилларида) ҳамда  Матбуот хизматининг  фейсбук, телеграм, инстаграм, ютуб саҳифалари орқали тезкорлик билан ёритилиб бормоқда.
Ахборот хизмати томонидан университет ва оммавий ахборот воситалари, блогерлар ҳамкорлигини самарали йўлга қўйиш орқали олийгоҳ имиджини кенг жамоатчиликка намойиш қилиш, университетда амалга оширилаётган ишлардан аҳолини хабардор қилиш ҳамда муассаса ҳақида холис тасаввур уйғотиш мақсадида  ҳар ой мунтазам равишда матбуот анжумани, медиа-тур, брифинг, очиқ мулоқот каби кўплаб медиа тадбирлар ташкил этилади.
Бундан ташқари, “Ўзбекистон24”, “Ўзбекистон”, “Маданият ва маърифат”, “Ёшлар” сингари марказий, “Хоразм МТРК”,  “С-Иқбол”, “8 тв” каби маҳаллий теле ва радиоканаллар билан ҳамкорлик йўлга қўйилган бўлиб, университет фаолиати мунтазам ёритиб борилади.  Шунингдек, “Халқ сўзи”, “Янги Ўзбекистон”, “Народное слова”, “Правда востока”, “Ҳуррият”, “Хоразм ҳақиқати”, “Хорезмская правда” каби республика ва вилоят миқёсида чиқадиган газета ва журналларда университет фаолияти илмий-оммабоп мақолалар орқали  мунтазам равишда ёритилиб борилмоқда.
Бундан ташқари, университет матбуот хизмати доимий равишда  Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигининг Ахборот хизмати билан ҳамкорликда иш олиб боради. Жумладан, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ахборот хизмати билан ҳамкорликда миллий ОАВ ва электрон нашрларда ёритиш учун хабарнома, шарҳлар ва ахборот-таҳлилий материаллар доимий равишда тайёрланиб келинмоқда.
Шунингдек, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ахборот хизмати раҳбарлигида Ўзбекистон бўйлаб олий таълим муассасаларининг матбуот котиблари билан ўзаро фикр алмашиб, аниқ ва тезкорликни таъминлаш мақсадида ижтимоий интернет тармоқлари орқали мулоқот қилиш учун ижтимоий гуруҳда ҳам ўз фаоллигини намоён қилиб келмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги Хоразм вилояти бошқармаси бошлиғи Д.З.Бекчанова раҳбарлигида таълим муассасалари ва давлат идора ташкилотларининг матбуот котиблари иштирокида ташкил этилган йиғилишлар, семинарларда УрДУ матбуот котиби М.Аҳмедова  фаол иштирок этиб келмоқда.
Урганч давлат университети Кузатув кенгашининг 2023 йил 24 августдаги 3-сон йиғилиши  қарорига биноан, университет матбуот котиби лавозими тугатилиб, унинг ўрнига "Ахборот хизмати" бўлими ( 4 штат бирлик) ташкил этилди. Ҳозирда ушбу бўлимда бўлим бошлиғи М.Аҳмедова билан биргаликда бош мутахассис (ёрдамчи), етакчи мутахассис (монтажчи) ҳамда иш юритувчи (оператор) лавозимларида жами 4 нафар ходим фаолият олиб бормоқда.
Бўлим Урганч давлат университетининг таркибий бўлинмаси бўлиб, университет фаолияти ҳақида оммавий ахборот воситалари, ижтимоий тармоқлар ва бошқа ахборот ресурслари орқали халққа мунтазам, тўлиқ ва тезкор тарзда ахборот бериб бориш ишларини ташкил этишни амалга оширади.
Бўлим ўзига юклатилган вазифа ва функцияларни бажаришда  ўз фаолияти соҳасига оид таклифлар билан университет Кенгашига ва университет ректорига мурожаат қилиш, таркибий бўлинмалардан зарур маълумот ва ҳужжатларни белгиланган тартибда олиш, ўз фаолиятига тааллуқли масалалар юзасидан мажлислар ва йиғилишлар ўтказиш ҳуқуқларига эга.

About the information service of Urgench State University
In order to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan PQ-3775 dated June 5, 2018 “On additional measures to improve the quality of education in higher educational institutions and ensure their active participation in comprehensive reforms growing in the country”, as well as Order No. 625 of the Ministry of Higher Education and secondary specialized education dated July 17, 2018, the activities of the Information Service of Urgench State University were implemented on a systematic basis. The head of the Information service has the status of the university press secretary and adviser of the rector on information policy issues.
Since July 6, 2020, Akhmedova Markhabo Farkhadovna has been working as the head of the Information service of Urgench State University.
To effectively organize press services, the university is equipped with modern material and technical means, including photo and video recording devices, computers and tablets, access to high-speed Internet and other necessary software products.
The educational process of Urgench State University, the latest news, scientific and spiritual-educational work, students life, international cooperation and critical analytical materials are actively covered on the official website of the university urdu.uz with the necessary information and news in three languages   (Uzbek, English, Russian languages), as well as on the pages of the press service on Facebook, Telegram, Instagram, YouTube.
In order to present the image of the university to the general public by establishing effective cooperation between the university and the media, bloggers, the Information service informs the population about the work carried out at the university, as well as to create an objective image of the institution. The information service regularly organizes press conferences, media tours, and briefings and a variety of media events such as open dialogues.
In addition, cooperation has been established with local television and radio channels, such as “Uzbekistan24”, “Uzbekistan”, “Madaniyat va Marifat”, “Yoshlar”, “Khorezm MTRK”, “S-Ikbol”, “8 TV” and the activities of the university are regularly covered. Also, popular scientific articles about the activities of the university are published in republican and regional newspapers and magazines, such as “Khalq Suzi”, “Yangi Uzbekistan”, “Narodnoe slovo”, “Truth of the East”, “Hurriyat”, “Khorazm Khaqiqati”, “Khorezmskaya Pravda" and are covered regularly.
Additionally, the university Press service constantly works in collaboration with the Information service of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation. In particular, together with the information service of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, notifications, comments and information and analytical materials are constantly being prepared for coverage in the national media and electronic publications.
Also, under the leadership of the information service of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and in collaboration with press secretaries of higher educational institutions throughout Uzbekistan, in order to ensure clarity and speed, actively participates in a social group for communication through social networks on the Internet in order to exchange ideas.
In organized meetings and seminars with the participation of press secretaries of educational institutions and government bodies under the leadership of D.Z. Bekchanova, head of the Khorezm regional department of the information and mass communications agency under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, UrSU press secretary M. Akhmedova takes an active part.