Урганч давлат университети ахборот хизмати фаолияти ҳақида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 5 июндаги “Олий таълим муассасаларида таълим сифатини ошириш ва уларнинг мамлакатда оширилаётган кенг қамровли ислоҳотларда фаол иштирокини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-3775-сонли қарори ҳамда  Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг 2018 йил 17 июлдаги 625-сонли буйруғи ижросини таъминлаш мақсадида  Урганч давлат университетида Ахборот хизмати фаолияти тизимли йўлга қўйилган. Ахборот хизмати раҳбари университет матбуот котиби, ахборот сиёсати масалалари бўйича ректор маслаҳатчиси мақомига эга.
2020 йил 6 июль санасидан Урганч давлат университети Ахборот хизмати раҳбари сифатида Аҳмедова Марҳабо Фарҳод қизи фаолият олиб бормоқда.
Университетда ахборот хизмати фаолиятини самарали ташкил этиш мақсадида замонавий моддий-техника воситалари, шу жумладан, фото ва видео ёзиб олиш воситалари, компьютер ва планшет, юқори тезликдаги интернетдан фойдаланиш имконияти ва бошқа зарур дастурий маҳсулотлар билан таъминланган.
Урганч давлат университетининг  таълим жараёни, энг сўнгги янгиликлари,  илмий ва маънавий-маърифий ишлар, талабалар ҳаёти, халқаро ҳамкорлик алоқалари ҳамда танқидий-таҳлилий материаллар университетнинг  urdu.uz  расмий  веб сайтини  зарур маълумотлар, янгиликлар билан уч тилда (ўзбек, инглиз, рус тилларида) ҳамда  Матбуот хизматининг  фейсбук, телеграм, инстаграм, ютуб саҳифалари орқали тезкорлик билан ёритилиб бормоқда.
Ахборот хизмати томонидан университет ва оммавий ахборот воситалари, блогерлар ҳамкорлигини самарали йўлга қўйиш орқали олийгоҳ имиджини кенг жамоатчиликка намойиш қилиш, университетда амалга оширилаётган ишлардан аҳолини хабардор қилиш ҳамда муассаса ҳақида холис тасаввур уйғотиш мақсадида  ҳар ой мунтазам равишда матбуот анжумани, медиа-тур, брифинг, очиқ мулоқот каби кўплаб медиа тадбирлар ташкил этилади.
Бундан ташқари, “Ўзбекистон24”, “Ўзбекистон”, “Маданият ва маърифат”, “Ёшлар” сингари марказий, “Хоразм МТРК”,  “С-Иқбол”, “8 тв” каби маҳаллий теле ва радиоканаллар билан ҳамкорлик йўлга қўйилган бўлиб, университет фаолиати мунтазам ёритиб борилади.  Шунингдек, “Халқ сўзи”, “Янги Ўзбекистон”, “Народное слова”, “Правда востока”, “Ҳуррият”, “Хоразм ҳақиқати”, “Хорезмская правда” каби республика ва вилоят миқёсида чиқадиган газета ва журналларда университет фаолияти илмий-оммабоп мақолалар орқали  мунтазам равишда ёритилиб борилмоқда.
Бундан ташқари, университет матбуот хизмати доимий равишда  Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигининг Ахборот хизмати билан ҳамкорликда иш олиб боради. Жумладан, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ахборот хизмати билан ҳамкорликда миллий ОАВ ва электрон нашрларда ёритиш учун хабарнома, шарҳлар ва ахборот-таҳлилий материаллар доимий равишда тайёрланиб келинмоқда.
Шунингдек, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ахборот хизмати раҳбарлигида Ўзбекистон бўйлаб олий таълим муассасаларининг матбуот котиблари билан ўзаро фикр алмашиб, аниқ ва тезкорликни таъминлаш мақсадида ижтимоий интернет тармоқлари орқали мулоқот қилиш учун ижтимоий гуруҳда ҳам ўз фаоллигини намоён қилиб келмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги Хоразм вилояти бошқармаси бошлиғи Д.З.Бекчанова раҳбарлигида таълим муассасалари ва давлат идора ташкилотларининг матбуот котиблари иштирокида ташкил этилган йиғилишлар, семинарларда УрДУ матбуот котиби М.Аҳмедова  фаол иштирок этиб келмоқда.
Урганч давлат университети Кузатув кенгашининг 2023 йил 24 августдаги 3-сон йиғилиши  қарорига биноан, университет матбуот котиби лавозими тугатилиб, унинг ўрнига "Ахборот хизмати" бўлими ( 4 штат бирлик) ташкил этилди. Ҳозирда ушбу бўлимда бўлим бошлиғи М.Аҳмедова билан биргаликда бош мутахассис (ёрдамчи), етакчи мутахассис (монтажчи) ҳамда иш юритувчи (оператор) лавозимларида жами 4 нафар ходим фаолият олиб бормоқда.
Бўлим Урганч давлат университетининг таркибий бўлинмаси бўлиб, университет фаолияти ҳақида оммавий ахборот воситалари, ижтимоий тармоқлар ва бошқа ахборот ресурслари орқали халққа мунтазам, тўлиқ ва тезкор тарзда ахборот бериб бориш ишларини ташкил этишни амалга оширади.
Бўлим ўзига юклатилган вазифа ва функцияларни бажаришда  ўз фаолияти соҳасига оид таклифлар билан университет Кенгашига ва университет ректорига мурожаат қилиш, таркибий бўлинмалардан зарур маълумот ва ҳужжатларни белгиланган тартибда олиш, ўз фаолиятига тааллуқли масалалар юзасидан мажлислар ва йиғилишлар ўтказиш ҳуқуқларига эга.

Об информационной службе Ургенчского государственного университета
В целях обеспечения выполнения Постановления Президента Республики Узбекистан PQ-3775 от 5 июня 2018 года «О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших учебных заведениях и обеспечению их активного участия в комплексных реформах, нарастающих в стране», а также №625-приказа Министерства высшего и среднего специального образования от 17 июля 2018 года на системной основе реализована деятельность Информационной службы Ургенчского государственного университета. Руководитель информационной службы имеет статус пресс-секретаря университета, советника ректора по вопросам информационной политики.
С 6 июля 2020 года Ахмедова Мархабо Фархадовна работает руководителем информационной службы Ургенчского государственного университета.
Для эффективной организации информационного обслуживания университет оснащён современными материально-техническими средствами, в том числе устройствами фото- и видеозаписи, компьютерами и планшетами, доступом к высокоскоростному Интернету и другими необходимыми программными продуктами.
Учебный процесс Ургенчского государственного университета, последние новости, научная и духовно-просветительская работа, студенческая жизнь, международное сотрудничество и критически-аналитические материалы активно освещается на официальном сайте университета urdu.uz с необходимой информацией и новостями на трех языках ( на узбекском, английском, русском языках), а также на страницах пресс-службы в Facebook, Telegram, Instagram, YouTube.
В целях представления имиджа вуза широкой общественности путем налаживания эффективного сотрудничества вуза со средствами массовой информации, блоггерами информационной службой осуществляется информирование населения о работе, проводимой в вузе, а также для создания объективного имиджа заведения Информационная служба регулярно организует пресс-конференции, медиа-туры, брифинги и множество медиа-мероприятий, таких как открытые диалоги.
Кроме того, налажено сотрудничество с локальными телерадиоканалами, такими как «Узбекистан24», «Узбекистан», «Маданият ва Марифат», «Ёшлар», «Хорезм МТРК», «С-Икбол», «8 ТВ» и деятельность университета регулярно освещается. Также научно-популярные статьи о деятельности университета публикуются в республиканских и региональных газетах и   журналах, таких как «Халк сузи», «Янги Узбекистан», «Народное слово», «Правда Востока», «Хуррият», «Хоразм хакикати», "Хорезмская правда" и освещаются регулярно.
Кроме того, пресс-служба университета постоянно работает в сотрудничестве с информационной службой Министерства высшего образования, науки и инноваций. В частности, совместно с информационной службой Министерства высшего образования, науки и инноваций постоянно готовятся уведомления, комментарии и информационно-аналитические материалы для освещения в национальных средствах массовой информации и электронных изданиях.
Также под руководством информационной службы Министерства высшего образования, науки и инноваций и б в сотрудничестве с пресс-секретарями высших учебных заведений по всему Узбекистану с целью обеспечения чёткости и скорости активно участвует в социальной группе для общения через социальные сети Интернет с целью обмена идеями.
В организованных собраниях и семинарах с участием пресс-секретарей образовательных учреждений и государственных органов под руководством Д.З.Бекчановой, начальника Хорезмского областного управления агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, активное участие принимает пресс-секретарь УрГУ М.Ахмедова.
Решением 3-го заседания Наблюдательного совета Ургенчского государственного университета от 24 августа 2023 года должность пресс-секретаря университета упразднена, а в его составе создан отдел «Информационная служба» (4 штатные единицы). В настоящее время в данном отделе работают 4 сотрудника на должностях главного специалиста (помощника), ведущего специалиста (монтажёра) и управляющего делами (оператора) вместе с начальником отдела М.Ахмедовой.
Отдел является структурным подразделением Ургенчского государственного университета и организует регулярное, полное и оперативное доведение до населения информации о деятельности университета через средства массовой информации, социальные сети и другие информационные ресурсы.
Отдел имеет право обращаться к Совету университета и ректору университета с предложениями, связанными с областью его деятельности, получать необходимую информацию и документы от субъектов деятельности в установленном порядке, проводить собрания и совещания по вопросам связанных с его деятельностью.