"Yosh notiqlar" ko'rik tanlovi
2021-yil 26-mart kuni Filologiya fakulteti tomonidan o`tkazilib kelinayotgan “Yosh notiqlar” ko‘rik-tanlovining 2-soni bo`lib o`tdi. Tanlovda universitetning deyarli barcha fakultetlaridan ilg`or, shijoatli va iqtidorli, notiqlikka qiziquvchan talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirni Filologiya fakulteti dekani D.G`ayipov ochib berib, barcha ishtirokchilarga omad tiladi. Universitet talaba-yoshlarini ona tilimiz, xususan, o‘zbek tilida ravon va to‘g‘ri so‘zlash, notiqlik san’atini egallashga bo‘lgan havaslarini yana ham kuchaytirish, o‘zbek tili rivojiga hissa qo‘shgan notiq, so‘z san’atkorlari ijodini o‘rganish, targ‘ib qilish, ularning asarlaridagi notiqlik, nutq madaniyatiga oid bilimlarni egallash, davlat tilimizga bo‘lgan e’tibor va hurmatni yanada kuchaytirish maqsadida o`tkazilgan ushbu ko‘rik-tanlovda universitetning bir guruh shijoatli, iqtidorli talaba-yoshlari o`z mahoratlarini namoyish qildilar.
Tadbir davomida o`zbek tili yo`nalishi  201-guruh talabalari tomonidan kuy va qo`shiqlar, raqslar hamda sahna ko`rinishlari namoyish etildi.
Birinchi shartda har bir ishtirokchi o‘zi haqidagi barcha ma’lumotlarni she’riy yoki nasriy yo‘l orqali bayon qilgan bo`lsa, ikkinchi shartda nutqiy mahoratni yanada oshiruvchi va fikrlashga undovchi erkin mavzularda notiqlik mahoratini ko‘rsatib berdilar.
Har bir shart hakamlar hay`ati tomonidan baholanib borildi. Natijalarga ko`ra:
1-o`rin:  Saparmatova Nodira (Filologiya fakulteti)
2-o`rin:  Xudayberganov Mirzobek (Tarix fakulteti)
2-o`rin:  Rustamova Mohichehra (Filologiya fakulteti)
3-o`rin:  Jumaniyozov Doniyor (Tarix fakulteti)
Ushbu o`rinlar sohiblarini hamda  tanlovda faol qatnashgan talabalarni Filologiya fakulteti dekani  D.G`ayipov,  “O`zbek tilshunosligi” kafedrasi mudiri A.Primov hamda kafedra professor-o`qituvchilari  diplom va tashakkurnoma  shuningdek,  esdalik sovg`alar bilan taqdirladilar.

Конкурс «Молодые спикеры»
26 марта 2021 года филологический факультет провел 2-й выпуск конкурса «Молодые спикеры». В конкурсе приняли участие передовые, смелые и талантливые студенты практически всех факультетов вуза, интересующиеся публичными выступлениями.
Мероприятие открыл декан филологического факультета Д.Гайипов, который пожелал удачи всем участникам. Студентам университета свободно и правильно говорить на нашем родном языке, в частности, узбекском, для дальнейшего укрепления своего стремления к овладению искусством публичного выступления, спикер, внесший свой вклад в развитие узбекского языка, поэтому для изучения и продвигать творчество своих художников, знакомиться с культурой речи в своих произведениях, укреплять внимание и уважение к государственному языку, в конкурсе приняла участие группа студентов вузов, в которой свое мастерство продемонстрировали смелые, талантливые студенты.
В ходе мероприятия ученики 201-й группы узбекского языка исполнили мелодии и песни, танцы и спектакли. В первом условии каждый участник описывал всю информацию о себе в стихах или прозе, а во втором - демонстрировал ораторские навыки на бесплатные темы, что улучшало их разговорные навыки и побуждало их думать. Каждое условие оценивалось судейской коллегией. По итогам:
1 место: Сапарматова Нодира (филологический факультет)
2 место: Худайберганов Мирзобек (исторический факультет)
2 место: Рустамова Мохичехра (филологический факультет)
3 место: Джуманиёзов Дониёр (исторический факультет)
Декан филологического факультета Д.Гайипов, заведующий кафедрой «Узбекское языкознание» А.Примов и профессора кафедры вручили дипломы и благодарственные письма, а также сувениры победителям этих мест и студентам, принявшим активное участие в конкурсе. конкуренция.