“Abu Rayhon Beruniy merosi va hozirgi zamon” mavzusida ilmiy anjuman bo`lib o`tdi
2021-yil 6-sentabr kuni  Urganch davlat universitetida Xorazm Ma’mun akademiyasi, Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik instituti,  “Beruniy avlodlari” jamoat fondi bilan hamkorlikda buyuk alloma Abu Rayhon Beruniy tug‘ilgan kunining 1048 yilligiga bag‘ishlab, “Abu Rayhon Beruniy merosi va hozirgi zamon” mavzusida  ilmiy anjuman  bo`lib o`tdi.
Anjumanda  Xorazm Ma’mun akademiyasi olimlari,  Urganch davlat universiteti  professor-o`qituvchilari va talabalari, O`zbekiston Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik instituti, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy tadqiqot markazi  olimlari, “Beruniy avlodlari” jamoat fondi vakillari va boshqalar ishtirok etdi.
Anjuman ishini  Xorazm Ma’mun akademiyasi  raisi, biologiya fanlari doktori, professor Ikram Abdullayev  hamda Urganch davlat universiteti Yoshlar masalalari, ma`naviy-ma`rifiy ishlar bo`yicha prorektori, tarix fanlari doktori Sanjar Davletovlar kirish so`zi bilan ochib berib, bu seminar ishi  talabalarni, yosh tadqiqotchilarni ilmiy yo‘nalishda tarbiyalashda va olim sifatida shakllantirishdagi  amaliy ahamiyati xususida  alohida to`xtaldilar.
Mamlakatimiz taraqqiyotining yangi bosqichiga qadam qo‘yilgan hozirgi davrda Uchinchi renessans poydevorini yaratishga bel bog`lagan Yangi O`zbekistonda buyuk  allomalarimizning bebaho merosini chuqur o`rganish va uni keng jamoatchilikka yetkazish masalalari ustuvor masalalardan biriga aylangan. Chunki,  raqobatbardosh kadrlarga extiyoj tobora kuchayib borayotgan hozirgi zamonda ilm fanning o`rni beqiyosdir.
Anjumanda  O`zbekiston Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik instituti, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy tadqiqot markazi, Urganch davlat universiteti va respublikamiznining qator oliy ta'lim muassasalari va ilmiy tadqiqot institutlari  olimlari, yetuk mutaxassislari  ilmiy ma`ruzalar qildilar.
Anjuman ishi davom etmoqda.
urdu.uz;“ABU RAYHON BERUNIY MEROSI VA HOZIRGI ZAMON”  MAVZUSIDA  ILMIY ANJUMAN  BO`LIB O`TDI.
urdu.uz;“ABU RAYHON BERUNIY MEROSI VA HOZIRGI ZAMON”  MAVZUSIDA  ILMIY ANJUMAN  BO`LIB O`TDI.urdu.uz;“ABU RAYHON BERUNIY MEROSI VA HOZIRGI ZAMON”  MAVZUSIDA  ILMIY ANJUMAN  BO`LIB O`TDI.

A scientific conference was held on the theme “Heritage and present time of Abu Rayhon Beruni”
A scientific conference on " Heritage and present time of Abu Rayhon Beruni " was held on September 6, 2021, at Urgench State University in cooperation with the Khorezm Mamun Academy, the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences, the Public Foundation "Beruniy Avlodlari" dedicated to the 1048th anniversary of the great scholar Abu Rayhan Beruni.
The conference was attended by scientists of the Khorezm Mamun Academy, professors and students of Urgench State University, scientists of the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences of Uzbekistan, Imam Bukhari International Research Center, representatives of the “Beruni Avlodlari” Public Foundation and others.
The chairman of Khorezm Mamun Academy, doctor of Biological Sciences, professor Ikram Abdullayev and Vice-Rector on Youth and Spiritual-Educational affairs of Urgench State University, doctor of Historical sciences Sanjar Davletov opened the conference with an introductory speech and touched upon the practical importance of this seminar work in educating students, young researchers in scientific direction and forming them as scientists.
In New Uzbekistan, which has entered a new stage of development of our country and is determined to lay the foundations of the Third Renaissance, the issues of in-depth study of the invaluable heritage of our great scientists and their dissemination to the general public have become one of the priority issues. Because, the role of Science in the modern world, where the demand for competitive personnel is growing, is incomparable.
Scientists and leading specialists of the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences of Uzbekistan, Imam Bukhari International Research Center, Urgench State University, and a number of higher educational institutions and research institutes of the republic made scientific reports at the conference.