“Abu Rayhon Beruniy merosi va hozirgi zamon” mavzusida ilmiy anjuman bo`lib o`tdi
2021-yil 6-sentabr kuni  Urganch davlat universitetida Xorazm Ma’mun akademiyasi, Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik instituti,  “Beruniy avlodlari” jamoat fondi bilan hamkorlikda buyuk alloma Abu Rayhon Beruniy tug‘ilgan kunining 1048 yilligiga bag‘ishlab, “Abu Rayhon Beruniy merosi va hozirgi zamon” mavzusida  ilmiy anjuman  bo`lib o`tdi.
Anjumanda  Xorazm Ma’mun akademiyasi olimlari,  Urganch davlat universiteti  professor-o`qituvchilari va talabalari, O`zbekiston Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik instituti, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy tadqiqot markazi  olimlari, “Beruniy avlodlari” jamoat fondi vakillari va boshqalar ishtirok etdi.
Anjuman ishini  Xorazm Ma’mun akademiyasi  raisi, biologiya fanlari doktori, professor Ikram Abdullayev  hamda Urganch davlat universiteti Yoshlar masalalari, ma`naviy-ma`rifiy ishlar bo`yicha prorektori, tarix fanlari doktori Sanjar Davletovlar kirish so`zi bilan ochib berib, bu seminar ishi  talabalarni, yosh tadqiqotchilarni ilmiy yo‘nalishda tarbiyalashda va olim sifatida shakllantirishdagi  amaliy ahamiyati xususida  alohida to`xtaldilar.
Mamlakatimiz taraqqiyotining yangi bosqichiga qadam qo‘yilgan hozirgi davrda Uchinchi renessans poydevorini yaratishga bel bog`lagan Yangi O`zbekistonda buyuk  allomalarimizning bebaho merosini chuqur o`rganish va uni keng jamoatchilikka yetkazish masalalari ustuvor masalalardan biriga aylangan. Chunki,  raqobatbardosh kadrlarga extiyoj tobora kuchayib borayotgan hozirgi zamonda ilm fanning o`rni beqiyosdir.
Anjumanda  O`zbekiston Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik instituti, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy tadqiqot markazi, Urganch davlat universiteti va respublikamiznining qator oliy ta'lim muassasalari va ilmiy tadqiqot institutlari  olimlari, yetuk mutaxassislari  ilmiy ma`ruzalar qildilar.
Anjuman ishi davom etmoqda.
urdu.uz;“ABU RAYHON BERUNIY MEROSI VA HOZIRGI ZAMON”  MAVZUSIDA  ILMIY ANJUMAN  BO`LIB O`TDI.
urdu.uz;“ABU RAYHON BERUNIY MEROSI VA HOZIRGI ZAMON”  MAVZUSIDA  ILMIY ANJUMAN  BO`LIB O`TDI.urdu.uz;“ABU RAYHON BERUNIY MEROSI VA HOZIRGI ZAMON”  MAVZUSIDA  ILMIY ANJUMAN  BO`LIB O`TDI.

Состоялась научная конференция на тему «Наследие Абу Райхана Беруни и современность»
6 сентября 2021 года в Ургенчском государственном университете совместно с Хорезмской академией Мамуна, Институтом востоковедения Академии наук, Общественным фондом «Беруни авлодлари», посвященном 1048-летию великого ученого Абу Райхона Беруни, состоялась  научная конференция.
В конференции приняли участие ученые Хорезмской академии Мамуна, профессора и студенты Ургенчского государственного университета, ученые Института востоковедения Академии наук Узбекистана, Международного исследовательского центра имама Бухари, представители общественного фонда «Беруни авлодлари» и другие. .
Конференцию открыли председатель Хорезмской академии Мамуна, доктор биологических наук, профессор Икрам Абдуллаев и проректор по делам молодежи, духовным и просветительским вопросам Ургенчского государственного университета, доктор исторических наук Санжар Давлетов. Практическое значение работы студентов, молодых исследователей в научном направлении и становлении как ученых.
В новом Узбекистане, который вступил в новый этап развития нашей страны и полон решимости заложить основы Третьего Возрождения, глубокое изучение бесценного наследия наших великих ученых и его распространение среди широкой публики стало приоритетом. . Потому что в современном мире, где растет спрос на конкурентоспособные кадры, роль науки неоценима.
На конференции с научными докладами выступили ученые и ведущие специалисты Института востоковедения Академии наук Узбекистана, Международного исследовательского центра имама Бухари, Ургенчского государственного университета, ряда высших учебных заведений и научно-исследовательских институтов республики.