O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF-5847-son farmonining 3-bob 5-bandida koʻzda tutilgan yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash jarayoniga kadrlar buyurtmachilarini faol jalb etish maqsadida Urganch davlat universiteti Marketing va talabalar amaliyoti boʻlimi hamda Texnika fakulteti tashabbusi bilan bugun universitet Madaniyat saroyida bir guruh senatorlar,  viloyatning yirik ish beruvchi tashkilotlari va korxona rahbarlari hamda universitet rahbariyati bilan Kimyoviy texnologiyalar hamda Tabiiy va qishloq xoʻjaligi fanlari fakultetlarining bitiruvchi talabalari ishtirokida "Senator va yoshlar" uchrashuvi tashkil etildi. Uchrashuvni universitet rektori B.Abdullayev ochib berib, uchrashuvdan koʻzlagan asosiy maqsad borasida soʻz yuritdi.
Tadbirda Oliy Majlis Senatining Agrar va suv xoʻjaligi masalalari qoʻmitasi raisi, senator B.Tajiyev, "Tilla domor" xususiy korxonasi asoschisi, senator U.Sharipov, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo’jaligi vazirligi “O‘zdavyerloyiha” davlat ilmiy-loyihalash institute Xorazm viloyat bo‘linmasi direktori R. Abdirimov va boshqa qatnashchilar soʻzga chiqib, oʻz mehnat faoliyatlari haqida gapirdilar, talabalarga tanlagan sohasining yetuk mutaxassisi boʻlishlarida tavsiyalar berdilar. Hayotiy tajribalari bilan oʻrtoqlashib, jonli muloqot qildilar. Barcha sohalarda davlatimiz tomonidan yaratilgan sharoitlarga toʻxtaldilar. Soʻnggi yillardagi Xorazm viloyatida amalga oshirilgan oʻzgarishlarga alohida urgʻu berdilar. Yoshlar uchun imtiyozlar borasida atroflicha soʻz yuritdilar.
Yoshlarni yurtimizning har javhasida amalga oshirilayotgan islohotlarga daxldorlik tuyg’usini shakllantirish va ijtimoiy faolligini oshirish, davlatimiz tomonidan yoshlarga yaratib berilgan imkoniyatlar, shart-sharoitlarni keng targ’ib etish, ularda tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish, ilm-fan sohalarida yutuqlarni qo‘lga kiritayotgan faol yoshlarni har tomonlama qoʼllab-quvvatlash, yoshlarning dunyoqarashi va fikrlash doirasini yanada kengaytirish, ularning ma’naviy barkamol shaxs va yetuk mutaxassis bo‘lib yetishishlarida ko‘maklashish maqsadida tashkil etilgan mazkur uchrashuvda bitiruvchi talabalar oʻzlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar, takliflari bilan faol ishtirok etdilar.

SENATOR AND YOUTH MEETING
In order to actively involve recruiters in the process of training highly qualified specialists provided for in Chapter 3, Clause 5 of the Decree No. PF-5847 of the President of the Republic of Uzbekistan "On Approval of the Concept of Development of the Higher Education System until 2030" On the initiative of Urgench State University of the Department of Marketing and Student Practice of the State University and the Faculty of Technology, a meeting of "Senators and Youth" was held today in the Palace of Culture of the university. A group of senators, major employer organizations and enterprise heads of the region, as well as university management and graduating students of the faculties of Chemical Technologies and Natural and Agricultural Sciences took part In this meeting. Rector of the university B.Abdullayev opened the meeting and spoke about the main goal of it.
At the event, the Chairman of the Committee on Agrarian and Water Management of the Senate of the Oliy Majlis, Senator B. Tajiyev, the founder of the private enterprise "Tilla Domor", Senator U. Sharipov, the State Research and Design Institute of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan "Uzdavierloyiha" Khorazm Director of the regional branch R. Abdirimov and other participants spoke about their work activities, gave recommendations to students to become mature specialists in their chosen field. They shared their life experiences and had a lively conversation. They focused on the conditions created by our state in all areas. They emphasized the changes made in Khorezm region in recent years. They talked about benefits for young people.
To form a sense of involvement of young people in the reforms implemented in every aspect of our country and to increase their social activity, to widely promote the opportunities and conditions created by our state for young people, to form entrepreneurial skills in them, and to be active in achieving achievements in the fields of science. Graduate students received answers to their questions and actively participated with their suggestions at this meeting, which was organized in order to support young people in every way, to further expand their worldview and thinking, and to help them grow into spiritually mature individuals and mature professionals.