Abdulla Avloniy “Har bir millatning saodati, davlatning tinchi va rohati yoshlarning yaxshi tarbiyasiga bog‘liq” deganda o’qituvchilar zimmasida juda buyuk mas’uliyat turganini nazarda tutgan bo‘lsa ajab emas. Darhaqiqat, kelajagi buyuk davlat uchun komil, har tomonlama yetuk va barkamol, ma’nan va axloqan pok, vatanparvar va insonparvar avlodlarni tarbiyalashda ustozlarning o’rni beqiyosdir.
Bugun Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida 15-may - “Xalqaro oila kuni” doirasida o’qituvchilarga ehtirom sifatida uzoq yillar mobaynida Fizika-matematika fakulteti “Kompyuter ilmlari” kafedrasida samarali mehnat olib borgan katta o'qituvchi Onaxon Jumanazarovaning ulug’ 70 yoshni qarshilagani munosabati bilan tantanali tabrik tadbiri tashkil etildi.
Unda Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev, prorektorlar, universitetning bir guruh faxriy professor-o’qituvchilari, ustozning zamondosh doʻstlari, yaqinlari, shogirdlari hamda talabalar ishtirok etdilar. Tadbir avvalida universitet rektori B.Abdullayev nutq so’zlab, ustozni samimiy qutladi, universitet o’quv va ilmiy jarayonlariga qo’shgan ulkan hissalari uchun tashakkur bildirdi.
Tadbirda so’zga chiqqanlar Onaxon Jumanazarovaning hayot yo’li, mehnat faoliyati davomida qilib kelayotgan jonkuyarliklari, universitet o’quv va ilmiy jarayonlariga qo’shgan ulkan hissasi va insoniy fazilatlari haqida so’zlab, ustozga bo’lgan o’z minnatdorchiliklarini va samimiy tilaklarini izhor etishdi. Talabalarning she'riy chiqishlari, kuy-qo’shiqlari esa ustoz uchun ajoyib bayramona tuhfa bo’ldi.

Отпраздновано 70-летие Онахон Джуманазаровой, почетного преподавателя нашего университета
Неудивительно, что когда Абдулла Авлани сказал: «Счастье каждой нации, мир и удовольствие государства зависит от хорошего образования молодежи», он имел в виду, что на учителях лежит большая ответственность. В действительности роль учителей бесподобна в воспитании поколений, идеальных для великой страны будущего, зрелых и совершенных во всех отношениях, морально и нравственно чистых, патриотичных и гуманных.
Сегодня во Дворце культуры Ургенчского государственного университета, в рамках 15 мая – «Международного дня семьи», как дань уважения преподавателям было организовано торжественное поздравительное мероприятие в честь 70-летие Онахан Джуманазаровой, старшего преподавателя, эффективно работавшего на кафедре «Компьютерные знания» Физико-математического факультета на протяжении многих лет.
В нем приняли участие ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев, проректоры, группа почетных профессоров-преподавателей университета, друзья-современники, родственники, ученики преподавателя и студенты. В начале мероприятия выступил ректор университета Б.Абдуллаев, тепло поприветствовал преподавателя и поблагодарил его за большой вклад в образовательный и научный процессы университета.
Выступившие на мероприятии рассказали о жизненном пути Онахан Джуманазаровой, ее энтузиазме во время работы, ее большом вкладе в образовательный и научный процессы университета, ее человеческих качествах, выразили благодарность и искренние пожелания преподавателю. Поэтические выступления и песни учащихся стали отличным подарком учителю к празднику.