Oromgohlar — talabalar uchun qulaylik yaratishda yangi imkoniyat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-apreldagi “Yoshlar siyosati sohasidagi ishlar natijadorligini oshirish hamda ular bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari” yuzasidan oʻtkazilgan videoselektr yigʻilishi, shuningdek, Bosh vazirning “Bolalarning dam olishlarini tizimli tashkil etish va sogʻlomlashtirish masalalari boʻyicha majlis bayoni”ning 10-bandida belgilab berilgan vazifalar ijrosi yuzasidan bugungi kunda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Bolalarning dam olishini va sogʻlomlashtirilishini tashkil etish departamenti bilan hamkorlikda Xorazm viloyatidagi 5 ta oromgohda universitetning talaba-yoshlari haq toʻlanadigan amaliyotda faoliyat yuritmoqda.
Taʼkidlanganidek, hozirda Yangibozor tumanining “Al-Xorazmiy”, Urganch tumanining “Urganch”, Xonqa tumanining “Jayhun quyoshi”, Xiva tumanini “Xiva gulshani” hamda Qoʻshkoʻpir tumanining “Humo” oromgohlarida jami 34 nafar talaba tarbiyachi, yetakchi, sport murabbiysi, musiqa rahbari, oshxona xodimi lavozimlarida faoliyat yuritmoqda.
Joriy yilning 3-iyun kuni Yangibozor tumanidagi “Al-Xorazmiy” oromgohining ochilish tadbiri oʻtkazildi. Unda UrDU Talabalar amaliyoti boʻlimi boshligʻi Q.Yoʻldoshev, universitet talabalari  hamda “Jayhun” orkestr jamoasi oʻz chiqishlari bilan ishtirok etishdi.  Xususan, tadbirda Talabalar amaliyoti boʻlimi boshligʻi Q.Yoʻldoshev yoshlar uchun bunday joylarning ahamiyati haqida fikrlarini bildirib, talabalarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari uchun oromgoh keng imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi. “Jayhun” orkestrining jonli ijrosi hamda talabalarning chiqishlari tadbirga rang-baranglik bag‘ishlab, ishtirokchilar tomonidan iliq qabul qilindi.

Recreational Camps — New Opportunities for Creating Convenience for Students
Following the video conference held on April 11, 2023, by the President of the Republic of Uzbekistan on "Enhancing the effectiveness of youth policy work and further improving the system of working with youth," as well as in accordance with item 10 of the statement of the Prime Minister’s meeting on “Systematic organization and health improvement of children’s recreation,” the Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni, in cooperation with the Department for the Organization of Children’s Recreation and Health Improvement, currently involves university students in paid practical work at 5 recreational camps in the Khorezm region.
As noted, currently at the “Al-Khwarizmi” camp in Yangibozor district, the “Urganch” camp in Urgench district, the “Jayhun Quyoshi” camp in Khonka district, the “Khiva Gulshani” camp in Khiva district, and the “Humo” camp in Qo'shko'pir district, a total of 34 students work as educators, leaders, sports coaches, music directors, and kitchen staff.
On June 3 of this year, the opening ceremony of the “Al-Khwarizmi” camp in Yangibozor district was held. The event featured participation from Q.Yo'ldoshev, head of the Student Internship Department at UrSU, university students, and the “Jayhun” orchestra group. In particular, at the event, Q.Yo'ldoshev expressed his views on the importance of such places for young people, emphasizing that the camp creates broad opportunities for students to spend their free time meaningfully. The live performance of the “Jayhun” orchestra and the students’ performances added color to the event and were warmly received by the participants.