Davlat tili — millat g‘ururi!
Ayni vaqtda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 20-oktabrdagi “Davlat tilini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 308-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida umummilliy diktant marafoni bo‘lib o‘tmoqda.
Mazkur tashabbus doirasida universitet rahbariyati, barcha fakultetlarning professor-o‘qituvchilari hamda yuzlab talaba-yoshlar yagona maqsad — ona tilimizga bo‘lgan hurmat va e’tiqorni amalda namoyon etish yo‘lida birlashdilar.
Diktant marafoni nafaqat imlo va savodxonlikni tekshirish vositasi, balki davlat tilining jamiyatdagi o‘rni, uning birlashtiruvchi va millatni yuksaltiruvchi kuchini chuqur anglashga xizmat qilmoqda.

Государственный язык — гордость нации!
В настоящее время в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний проходит общенациональный диктант-марафон, организованный в целях реализации Постановления Президента Республики Узбекистан №308 от 20 октября 2025 года «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию государственного языка».
В рамках данной инициативы руководство университета, профессорско-преподавательский состав всех факультетов, а также сотни студентов и молодых людей объединились с одной целью — на деле проявить уважение и преданность родному языку.
Диктант-марафон служит не только средством проверки грамотности и правописания, но и способствует глубокому осознанию роли государственного языка в обществе, его объединяющей и возвышающей силы для нации.