Zamonaviy tilshunoslik va tarjimashunoslikka bag'ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o'tkazilmoqda
Joriy yilning 24–25-oktabr kunlari Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Zamonaviy va qiyosiy tilshunoslik, chog‘ishtirma adabiyotshunoslik, tarjimashunoslik masalalari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tmoqda.
Dastlab anjumanning ochilish marosimi bo'lib o'tdi. Unda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z. Ibragimov ochib berdi. U o‘z nutqida anjumanning ahamiyati haqida to‘xtalib o‘tdi va anjuman faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi. Shundan so‘ng, Xorijiy filologiya fakulteti dekani Z.Jumaniyozov so‘zga chiqib, universitetda amalga oshirilayotgan xalqaro ilmiy loyihalar haqida so'z yuritdi.
Anjuman ishining plenar qismida Urganch davlat universiteti professori A.Jumaniyozov, shuningdek, O‘zbekiston, Qozog‘iston va boshqa xorijiy mamlakatlarning oliy ta'lim muassasalaridan professor-o'qituvchilar Zoom platformasi orqali ma’ruza qildilar.
Anjuman doirasida tilshunoslik, adabiyotshunoslik va tarjimashunoslik yo‘nalishlarida olib borilayotgan ilmiy izlanishlar, ularning amaliy ahamiyati hamda muhokama qilindi.

Проводится международная научно-практическая конференция, посвящённая современному языкознанию и переводоведению
24–25 октября текущего года в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний проводится международная научно-практическая конференция на тему «Современное и сравнительное языкознание, сопоставительное литературоведение, вопросы переводоведения».
Сначала состоялась церемония открытия конференции. Её открыл проректор по научной работе и инновациям З. Ибрагимов. В своём выступлении он отметил значение конференции и пожелал успешной работы её участникам. Затем выступил декан факультета иностранных филологий З. Джуманиёзов, который рассказал о международных научных проектах, реализуемых в университете.
В пленарной части конференции с докладами выступили профессор Ургенчского государственного университета А. Джуманиёзов, а также профессора и преподаватели высших учебных заведений Узбекистана, Казахстана и других зарубежных стран, которые участвовали через платформу Zoom.
В рамках конференции были обсуждены проводимые научные исследования в области языкознания, литературоведения и переводоведения, а также их практическое значение.