Oliy ta'limdan keyingi ta'lim (doktorantura) imtihonlari o’tkazildi
Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida 2026-o‘quv yili uchun oliy ta’limdan keyingi ta’lim — tayanch doktorantura (PhD) imtihonlari bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilgi qabulda 33 ta ixtisoslik bo‘yicha ajratilgan 57 ta o‘rin (shundan 1 nafari maqsadli) uchun 183 nafar talabgor ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, ularning barchasi yuqori malaka bosqichiga kirish yo‘lida o‘z bilim va salohiyatini namoyish etishdi.
Qayd etish lozimki, imtihonlarda ko‘zi ojiz fuqarolar ham PQ-407-sonli qaror asosida teng imkoniyatlar yaratilgan holda ishtirok etishmoqda: 6 nafar ko‘zi nuqsoni bo‘lgan talabgordan 4 nafari og‘zaki, 2 nafari esa yozma shaklni tanlab, o‘zlari uchun qulay formatda bilimini sinovdan o‘tkazdi.
Jarayonlar universitetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Z.Ibragimov boshchiligidagi komissiya tomonidan adolat, shaffoflik va belgilangan tartib asosida olib borildi. Imtihonlarning ochiqligini ta’minlash maqsadida Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha “Komplayens nazorat” tizimi xodimlari tomonidan ham muntazam monitoring amalga oshirildi.
Shuningdek, jarayon to‘liq videokuzatuv ostida bo‘lib, kuzatuv kamerasi orqali imtihonlarni real vaqt rejimida tomosha qilish imkoniyati yaratildi: http://live.urdu.uz

Проведены экзамены в рамках последипломного образования (докторантуры)
Сегодня в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни состоялись экзамены в рамках последипломного образования — базовой докторантуры (PhD) на 2026 учебный год.
В текущем году на 57 мест (из них 1 целевое), распределённых по 33 специальностям, зарегистрировались 183 претендента, и все они продемонстрировали свои знания и потенциал на пути к вступлению в этап высоких квалификаций.
Следует отметить, что на экзаменах также участвовали незрячие граждане, для которых на основании Постановления ПК-407 были созданы равные условия: из 6 абитуриентов с нарушением зрения 4 выбрали устную форму, а 2 — письменную, пройдя испытание в наиболее удобном для себя формате.
Процесс проходил под руководством комиссии во главе с проректором по научной работе и инновациям З. Ибрагимовым, в соответствии с принципами справедливости, прозрачности и установленного порядка. В целях обеспечения открытости экзаменов сотрудники системы «Комплаенс-контроль» по противодействию коррупции также осуществляли постоянный мониторинг.
Кроме того, весь процесс велся под полной видеозаписью, и была обеспечена возможность наблюдать за экзаменами в режиме реального времени через камеру видеонаблюдения: http://live.urdu.uz