Oliy ta'limdan keyingi ta'lim (doktorantura) imtihonlari o’tkazildi
Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida 2026-o‘quv yili uchun oliy ta’limdan keyingi ta’lim — tayanch doktorantura (PhD) imtihonlari bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilgi qabulda 33 ta ixtisoslik bo‘yicha ajratilgan 57 ta o‘rin (shundan 1 nafari maqsadli) uchun 183 nafar talabgor ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, ularning barchasi yuqori malaka bosqichiga kirish yo‘lida o‘z bilim va salohiyatini namoyish etishdi.
Qayd etish lozimki, imtihonlarda ko‘zi ojiz fuqarolar ham PQ-407-sonli qaror asosida teng imkoniyatlar yaratilgan holda ishtirok etishmoqda: 6 nafar ko‘zi nuqsoni bo‘lgan talabgordan 4 nafari og‘zaki, 2 nafari esa yozma shaklni tanlab, o‘zlari uchun qulay formatda bilimini sinovdan o‘tkazdi.
Jarayonlar universitetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Z.Ibragimov boshchiligidagi komissiya tomonidan adolat, shaffoflik va belgilangan tartib asosida olib borildi. Imtihonlarning ochiqligini ta’minlash maqsadida Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha “Komplayens nazorat” tizimi xodimlari tomonidan ham muntazam monitoring amalga oshirildi.
Shuningdek, jarayon to‘liq videokuzatuv ostida bo‘lib, kuzatuv kamerasi orqali imtihonlarni real vaqt rejimida tomosha qilish imkoniyati yaratildi: http://live.urdu.uz

Postgraduate (Doctoral) Entrance Examinations Conducted
Today, entrance examinations for postgraduate education — basic doctoral studies (PhD) for the 2026 academic year — were held at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni.
In this year’s admission, 183 applicants registered for 57 allocated positions (including 1 targeted place) across 33 specialties, and all of them demonstrated their knowledge and potential on the path to entering an advanced qualification stage.
It is worth noting that visually impaired citizens also took part in the examinations under equal conditions created in accordance with Resolution No. PQ-407: of the 6 applicants with visual impairments, 4 chose the oral format and 2 chose the written one, taking the exam in the format most convenient for them.
The process was carried out by a commission led by the Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations, Z.Ibragimov, in accordance with principles of fairness, transparency, and established procedures. To ensure openness of the examinations, staff from the “Compliance Control” anti-corruption system conducted continuous monitoring.
Additionally, the entire process was recorded on video, and an opportunity was provided to watch the examinations in real time through a surveillance camera: http://live.urdu.uz