UrDUda san’at sohiblari bilan unutilmas uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Bugun, 24-noyabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida O‘zbekiston va Qoraqalpog‘iston xalq artistlari G‘ofurjon va G‘ulomjon Eshchonovlar, shuningdek, O‘zbekiston milliy maqom san’ati markazi Xorazm viloyati hududiy bo‘limi direktori Odilbek Sabirov va ansambl jamoasi bilan ijodiy muloqot tashkil etildi.
Uchrashuv davomida ansambl jamoasi o‘zining rang-barang konsert dasturi bilan mehmonlarga chinakam bayramona kayfiyat ulashdi. Soz va suhbat uyg‘unligida kechgan bunday jarayon talabalarda milliy musiqa merosiga bo‘lgan qiziqish, hurmat va e’tiborni yanada oshirdi.
Shu bilan birga, Filologiya va san'at fakulteti “San'at” kafedrasi dotsenti Botir Raximovning yangi asari — “Sozparvar yurt hamnafas hofizlari” kitobi taqdimoti ham o‘tkazildi. Mazkur asar yurtimizning hofizlik an’analari, sozandalar hayoti va ijodiga bag‘ishlangan bo‘lib, yosh avlod uchun bebaho ma’naviy manba sifatida xizmat qiladi.
Bu kabi uchrashuvlar yoshlarni ijodkorlikka, badiiy tafakkurga yo‘naltirib, milliy san’atimizning yuksalishiga o‘ziga xos hissa qo‘shadi.

В УрГУ состоялась незабываемая встреча с мастерами искусства
Сегодня, 24 ноября, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний состоялась творческая встреча с народными артистами Узбекистана и Каракалпакстана Гафуржоном и Гуломжоном Эшчоновыми, а также с директором Хорезмского территориального отделения Центра национального макомного искусства Узбекистана Одилбеком Сабировым и ансамблем.
Во время встречи ансамбль представил гостям разнообразную концертную программу, создав по-настоящему праздничную атмосферу. Такое сочетание музыки и беседы ещё больше усилило интерес, уважение и внимание студентов к национальному музыкальному наследию.
Кроме того, был проведён и презентация новой книги доцента кафедры «Искусство» факультета филологии и искусства Ботира Рахимова — «Созпарвар юрт ҳамнафас ҳофизлари». Эта работа посвящена традициям хофизов нашей страны, жизни и творчеству музыкантов, и служит бесценным духовным источником для молодого поколения.
Подобные встречи направляют молодёжь к творчеству, художественному мышлению и вносят особый вклад в развитие нашего национального искусства.