UrDUda san’at sohiblari bilan unutilmas uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Bugun, 24-noyabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida O‘zbekiston va Qoraqalpog‘iston xalq artistlari G‘ofurjon va G‘ulomjon Eshchonovlar, shuningdek, O‘zbekiston milliy maqom san’ati markazi Xorazm viloyati hududiy bo‘limi direktori Odilbek Sabirov va ansambl jamoasi bilan ijodiy muloqot tashkil etildi.
Uchrashuv davomida ansambl jamoasi o‘zining rang-barang konsert dasturi bilan mehmonlarga chinakam bayramona kayfiyat ulashdi. Soz va suhbat uyg‘unligida kechgan bunday jarayon talabalarda milliy musiqa merosiga bo‘lgan qiziqish, hurmat va e’tiborni yanada oshirdi.
Shu bilan birga, Filologiya va san'at fakulteti “San'at” kafedrasi dotsenti Botir Raximovning yangi asari — “Sozparvar yurt hamnafas hofizlari” kitobi taqdimoti ham o‘tkazildi. Mazkur asar yurtimizning hofizlik an’analari, sozandalar hayoti va ijodiga bag‘ishlangan bo‘lib, yosh avlod uchun bebaho ma’naviy manba sifatida xizmat qiladi.
Bu kabi uchrashuvlar yoshlarni ijodkorlikka, badiiy tafakkurga yo‘naltirib, milliy san’atimizning yuksalishiga o‘ziga xos hissa qo‘shadi.

An unforgettable meeting with artists took place at UrSU
Today, on November 24, at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, a creative dialogue was held with the People’s Artists of Uzbekistan and Karakalpakstan, Ghofurjon and Ghulomjon Eshchonov, as well as with Odilbek Sabirov, Director of the Khorezm regional branch of the National Maqam Art Center of Uzbekistan, and the ensemble team.
During the meeting, the ensemble presented a vibrant concert program, giving the audience a truly festive atmosphere. The harmony of music and conversation further enhanced students’ interest, respect, and attention toward the national musical heritage.
Additionally, the presentation of a new book by Botir Rakhimov, associate professor of the “Art” department of the Faculty of Philology and Art, titled “Sozparvar yurt hamnafas hofizlari”, was held. The book is dedicated to the traditions of vocal arts in our country, and to the lives and creativity of musicians, serving as a priceless spiritual resource for the younger generation.
Such meetings inspire young people toward creativity and artistic thinking and contribute uniquely to the development of our national art.